Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie, grupa osób ogląda wystawę w holu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Lipiec to miesiąc obfitujący w rocznice związane z historią polskiej kryptografii. W holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu otwarto wystawę "Złamanie szyfru Enigmy", która ma na celu przybliżyć losy polskich kryptologów i ich osiągnięć.

Wystawa, której autorem jest m.in. Witold Sobócki z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, jest okazją do uczczenia rocznic związanych z wybitnymi polskimi kryptologami. 15 lipca obchodziliśmy 116. rocznicę urodzin Henryka Zygalskiego, 24 lipca - 115. rocznicę urodzin Jerzego Różyckiego, a 16 sierpnia przypada 119. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego. Data otwarcia wystawy, 25 lipca, nawiązuje do rocznicy konferencji "X-Y-Z" w ośrodku Biura Szyfrów w Pyrach w 1939 roku, kiedy to Polacy ujawnili sojusznikom prace nad Enigmą i przekazali im wypracowane metody deszyfrujące.

Wystawa "Złamanie szyfru Enigmy" ma na celu upamiętnienie i uczczenie wkładu polskich kryptologów w rozwój kryptografii oraz ich kluczową rolę w historii II wojny światowej. Dzięki ich wysiłkom, współpraca międzynarodowa w dziedzinie kryptografii nabrała nowego wymiaru, przyczyniając się do zakończenia wojny.

Wystawa jest dostępna do zwiedzania przez dwa miesiące do 25 września 2024 r.