Wszyscy znamy obrazy ze zniszczenia Teatru Dramatycznego w Mariupolu, druzgocącego przykładu rosyjskiej agresji obojętnej na los dzieci, nieuzbrojonych cywilów czy po prostu na ludzkie życie. Teatr wykorzystany jako schron został obrzucony bombami i całkowicie zniszczony pomimo jasnego ostrzeżenia o znajdujących się w środku dzieciach. Wyrysowany kredą napis w języku rosyjskim "дeти" obiegł cały świat, wysyłając jasny komunikat. Władimir Putin i jego poplecznicy wypowiedzieli wojnę totalną cywilizacji, ludzkości i kulturze, wciągając w sam środek konfliktu teatr - dosłownie i w przenośni.
Ale co teatr może zrobić, żeby pomóc Ukrainie?
Po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku reżyserka teatralna Magda Szpecht postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu - dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa - walczącej z rosyjskimi trollami, fake newsami i dezinformacją cyberaktywistki. Jej codziennym polem bitwy i narzędziami do udostępniania sprawdzonych informacji stały się platformy społecznościowe (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube i inne), ale też portale informacyjne, kanały telewizyjne i wiadomości z pierwszej ręki. Wszystko to, aby chronić pierwszą - i może kluczową dla stron wyłączonych z konfliktu - linię frontu: odbywającą się w cyberprzestrzeni walkę o prawdę.
Wykład Cyber Elf jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyberaktywistki. To działanie tu i teraz, z jednej strony pozwalające nam na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, jest to okazja dla każdego z nas, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym możemy włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.
Bilety w cenie nominalnej* 30/40 zł (ulgowy/normalny).
_____
*bileterie mogą do ceny nominalnej doliczać prowizję.
________
Dwa pokazy:
Reżyseria i wykonanie: Magda Szpecht
Dramaturgia: Olga Drygas
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Wideo: Natan Berkowicz & DZIKI
Specjalne podziękowania: Kristė Savickienė (SIRENOS) i Olga Drygas (Nowy Teatr)
Kurator projektu: Michał Rogulski ÆFEKT
Koprodukcja: ÆEFEKT PRODUCTIONS, Nowy Teatr, Festiwal SIRENOS w Wilnie
Kurator programu performatywnego: Andrzej Pakuła
_________________
Sprawdź również wydarzenia towarzyszące:
Warsztaty z praktyk cyberaktywistycznych z Magdą Szpecht
Pokazy filmów i spotkanie z artystką