Koło Klipsa to jedno z najciekawszych ugrupowań artystycznych lat 80. o charakterystycznej ekspresji, specyficznym podejściu do medium i dążeniu do dekonstrukcji malarstwa w kierunku instalacji. Założyciel grupy prof. Mariusz Kruk wraz z prof. Krzysztofem Markowskim opowiedzą o swoich dziełach prezentowanych w przestrzeni wystawy Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku.
Prof. Mariusz Kruk urodził się w 1952 r. w Poznaniu. W latach 1978-1982 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 1982 r. W latach 1983-1994 był wykładowcą tej uczelni, od 2005 r. ponownie pracuje na Uczelni. W 1983 r. założył grupę Koło Klipsa, która działała do 1987 r. Od czasu opuszczenia grupy pracuje indywidualnie. W latach 1995-2002 artysta mieszkał na południu Francji. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje. Jest także autorem krótkich form poetyckich, bajek i opowieści. Jego prace znajdują się w zbiorach i kolekcjach państwowych oraz prywatnych m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Polska; Muzeum Narodowym w Poznaniu, Polska; Museum van Hedendaagse Kunst, Gandawa, Belgia; Fond National d'art. Contemporain, Lyon, Francja; Wilhelm Lehmbruck Museum, Duisburg, Niemcy; Fundacja VOX-Artis, Polska; kolekcji Kulczyk Fundation; kolekcja Banku PKO; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Polska; kolekcji Molski Gallery&Collection.
Prof. Krzysztof Markowski urodził się w 1957 r. w Poznaniu. Od 1984 r. pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (dawniej PWSSP, ASP). Od 1983 r. pracował w grupie "Koło Klipsa", a od 1989 r. tworzy indywidualnie. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 2004 r. Jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Izraelu. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych. Najważniejsze wybrane wystawy: wszystkie wystawy z grupą Koło Klipsa; Galeria AT w Poznaniu Bój się swojego niepokoju o to, że drzewa rosną za wolno; Galeria w Mosinie Światło słońca odbite przez księżyc padające na wyschnięty strumień; Galeria Wahadło Foucaulta, Wydział Fizyki UAM Poznań; retrospektywna wystawa w 30-tą rocznicę powstania grupy Koło Klipsa w Muzeum Sztuki w Łodzi; Galeria Muzalewska Prywatny zapis objawień natury rzeczy.
Do udziału w oprowadzaniu upoważnia zakup biletu do muzeum.