Sławomir Pietras, współzałożyciel Polskiego Teatru Tańca, w sezonie jubileuszowym poprowadzi cykl "Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca - wieczory autorskie Sławomira Pietrasa".
W piątej odsłonie cyklu gościem Sławomira Pietrasa będzie Przemysław Śliwal.
Pierwszą premierą, przygotowaną w 1974 roku przez Conrada Drzewieckiego dla specjalnie dla zespołu Polskiego Teatru Tańca (PTT), było "Epitafium dla don Juana". W głównej roli - uwodziciela, libertyna, ale też człowieka tragicznego, który rzuca wyzwanie bezwględnym nakazom moralności wystąpił wybitny tancerz Przemysław Śliwa.
I solista w zespole Polskiego Teatru Tańca w czasach dyrekcji Conrada Drzewieckiego, 16 marca o godz. 17.00, będzie gościem Sławomira Pietrasa podczas wieczoru autorskiego "Postacie 50-lecia PTT".
W Polskim Teatrze Tańca Przemysław Śliwa stworzył wiele znakomitych partii taneczno - aktorskich - Solisty w "Modus vivendi", Rejenta w "Przypowieści sarmackiej" czy Chłopca w poemacie symfonicznym "La Mer". Proces pracy nad postacią don Juana, w toku indywidualnych prób z Conradem Drzewieckim, odbywający się zarówno na poziomie ruchowym, jak i intelektualnym, może stanowić modelowy przykład, jak spójna wizja choreografa łączy z współkreacją postaci przez tancerza.
Po opuszczeniu PTT, kierował zespołami baletowymi w Gdyni, Bydgoszczy i Krakowie. Zrealizował własne spektakle, skomponował choreografię do "Peer Gynta" Griega, "Dziadka do orzechów" Czajkowskiego i "Romeo i Julii" Prokofiewa. Jego utwory choreograficzne "Pan Twardowski" i "Dzwonnik z Notre Dame" zostały uhonorowane nagrodą Złota Maska.
Rozmowa z Przemysławem Śliwą będzie z pewnością ucztą dla wszystkich, którzy ciekawi są metod pracy wybitnego choreografa z wybitnym tancerzem oraz odpowiedzi na pytanie, które stawiają sobie artyści tańca pracujący z największymi indywidualnościami choreograficznymi czy reżyserami - jak przebiega proces wyzwalania się od wpływu Mistrza.
Przypomnijmy, że comiesięczne spotkania Sławomira Pietrasa - znanego popularyzatora kultury, współzałożyciela PTT i znakomitego menadżera jego dorobku - tworzą jubileuszowy cykl poświęcony osobowościom, które pozostawiły w 50-letniej historii Teatru swój trwały ślad. Przez pryzmat felietonowego stylu Gospodarza wieczorów, prawdziwego mistrza języka, poznajemy barwne, czasem sekretne i nieopowiedziane wcześniej żywe historie, składające się na legendę Polskiego Teatru Tańca.
Wstęp wolny.
Szczegóły na stronie Polskiego Teatru Tańca
Zobacz ptt-poznan.pl