Zespół tworzą uznani bretońscy muzycy: śpiewak Armel An Héjer, jeden z najbardziej charyzmatycznych śpiewaków Bretanii, flecista Malo Carvou, akordeonista Regis Huiban oraz gitarzysta jazzowy Philippe Gloaguen. Artyści, których łączy dogłębna znajomość i szacunek do tradycyjnej muzyki bretońskiej, są obecni od ok. 20 lat na muzycznej scenie Bretanii, gdzie są bardzo cenieni. Grają w różnych formacjach jak Joa, Skolvan, Wipidoup itp.
Nazwa Birinig Express nawiązuje do nieistniejącej już kolejki wąskotorowej kursującej w I połowie XX wieku w krainie Bigouden. Zespół powstał w 2022 roku, by połączyć wrażliwość i kreatywność poszczególnych muzyków oraz rozwijać naturalną wśród nich synergię. W ich subtelnych i wyważonych aranżacjach, dających muzykom przestrzeń do pokazania kunsztu wykonawczego oraz na improwizację, słychać rozmaite wpływy jazzu, swingu, groove'u, a nawet tanga. Razem tworzą niepowtarzalny muzyczny klimat, który podkreśla szlachetny charakter muzyki bretońskiej. Kwartet wykona muzykę do tańca.
Fest-noz (z br. zabawa nocna) to tradycyjna potańcówka bretońska, która została wpisana w 2012 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Wspólnotowy charakter tańców bretońskich, wykonywanych najczęściej w kręgu lub łańcuchu, stwarza przestrzeń do spotkania przedstawicielom różnych pokoleń i warstw społecznych oraz sprawia, że tradycja fest-noz jest wciąż silna i żywa. Ilość potańcówek w Bretanii nieporównywalna z żadnym innym regionem świata, co sprzyja różnorodności artystycznej i dbałości o najwyższy poziom muzyczny.
Skład zespołu:
Bilety w cenie 30 zł.
(dostępne również w Domu Bretanii).
*potańcówka bretońska
_____________
Wydarzenie w ramach XXX Dni Bretanii, które odbywają się w Poznaniu i w różnych gminach Wielkopolski i są okazją do poznania bretońskich twórców oraz do przedstawienia wielu tematów związanych z tym regionem Francji.
Zobacz dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/aktualny-program/dni-bretanii