Kuratorka: Dominika Sadowska
Współpraca: Maciej Krajewski
Od 30 października do 20 listopada w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy ul. św. Marcin 75, w niegdysiejszym Atelier fotograficznym Witolda Czarneckiego będzie można zajrzeć na strych domu przy ulicy Ugory (Brachlandstrasse) na poznańskich Winogradach. Na wystawie zaprezentowane zostaną artefakty z lat 30-stych, z czasów okupacji niemieckiej oraz z okresu powojennego. Poprzez odnalezione na poddaszu przedmioty poznamy historie jego dawnych mieszkańców. To opowieść wielowarstwowa, uniwersalna - historia miejsca (miejsc), w którym przez lata splatają się biografie osób narodowości polskiej i niemieckiej, których pomimo różnic narodowościowych i byciu po dwóch stronach wojennego frontu łączyły wspólne pasje i zainteresowania. Dzięki temu wiele przedmiotów zachowało się - były ponownie używane przez kolejne pokolenia. Stawały się inspiracjami, czy zamieniały się w cenne rodzinne pamiątki.
Na wystawie zobaczymy między innymi fotografie z lat 30stych i 40stych pozostawione przez niemieckich okupantów, piękne, poniemieckie albumy o sztuce, szkice, rysunki, przedmioty codziennego użytku, ale także propagandowe magazyny wojenne, karty pracy przymusowej, listy z obozów koncentracyjnych, pocztówki i dokumenty.
Fotografia, szkice, rysunki, zainteresowanie lotnictwem i projektowaniem - domów i mebli - to tylko niektóre z pasji, łączących mieszkańców tego domu. Używali oni tych samych ołówków, mebli, podpisywali swoim nazwiskiem podpisane już wcześniej pudełka, piórniki, zeszyty. Zobaczymy także dziecięce rysunki samolotów odwzorowywane z propagandowych magazynów niemieckich z lat 40stych.
Nasza wystawa to opowieść o domu na Ugorach skrywającym przenikające się historie mieszkających tu od 1934 roku ludzi, którzy, wchodząc na poddasze po drewnianych schodach, mijali na półpiętrze to samo witrażowe okno.
Wystawa czynna codziennie od 16:00 do 20:00.
Współfinansowana z budżetu Miasta Poznania. #poznanwspiera