Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logo Biblioteki.

Spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim wokół jego najnowszej książki poetyckiej Sierotka

2023-11-16 ( czwartek )
18:00
WBPiCAK, ul. Prusa 3

"Ludzie, których spotykał, najczęściej mówili do niego, mówili i mówili. Uważali, że to zbliża ich do niego. Byli przekonani, że wiedzą o nim wszystko, ponieważ mówili do niego i mówili"... - tak rozpoczyna się najnowsza książka poetycka Marcina Świetlickiego. A kończy ją tytułowy dla całego tomu wiersz "Sierotka": "Jestem chłopcem z martwego miasteczka. / Jestem chłopcem z martwego ośrodka. / To przeze mnie przepływa niezmiennie / mała rzeczka, Sierotka".

Nowe wiersze Marcina Świetlickiego osadzone są w naszym tu i teraz, w otaczającej nas codzienności. Obserwacja przyrody, podsłuchane rozmowy, język polityki i mediów, niechęć wobec narzuconej zbiorowości, stają się tu punktem odniesienia dla zapisu. Bohater tych wierszy jest typem samotnika - podejrzliwym wobec wspólnotowych haseł i "ideologii przemądrzałych nieudaczników", chodzi własnymi ścieżkami. Tytułowa "sierotka" to także pewien rodzaj osamotnienia.

"Sierotka" - czternasty tom wierszy Marcin Świetlickiego, na który składa się sześćdziesiąt sześć premierowych tekstów z lat 2019-2022, ukazuje się w czasie, w którym mijają trzy dekady od opublikowania przez poetę debiutanckich "Zimnych krajów".

Spotkanie i rozmowę z autorem poprowadzi Piotr Śliwiński.

Marcin Świetlicki - poeta, prozaik, wokalista zespołów Świetliki, Zgniłość i Morświn. Opublikował kilkanaście książek poetyckich - debiutował tomem "Zimne kraje" (1992). Autor powieści kryminalnych "Dwanaście" (2006), "Trzynaście" (2007), "Jedenaście" (2008). Laureat nagród literackich m.in.: Georga Trakla (1991), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1996), Nagrody Literackiej Gdynia (2009, 2014), trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Ostatnio nakładem Wydawnictwa Wolno ukazał się jego obszerny tom 444 wierszy zatytułowany "Wybór" (2021) oraz autorski audiobook "Wiersze (autor, lektor i przypadkowe lafiryndy)" (2022).

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.