Kultura w Poznaniu

Kalendarium

zdjęcie jednej z roślin

Gdy mąż Elizabeth Blackwell trafił do więzienia, kobieta by utrzymać rodzinę zaczęła rysować rośliny w Ogrodzie Botanicznym w Chelsea i wydawać swoje rysunki. Pierwsze wydanie zielnika ukazało się w Londynie w latach 1737-1739. Kilkanaście lat później w Norymberdze ukazała się poszerzona wersja zielnika. Właśnie wydanie z lat 1754-1773 będzie można zobaczyć podczas Nocy Bibliotek.

O szczególnej wartości tomów przechowywanych w zbiorach specjalnych Biblioteki Raczyńskich świadczą odręczne dopiski, zawierające polskie nazwy roślin i opisy możliwości ich wykorzystania w XVIII wieku.

Znajdujący się w zbiorach Biblioteki Raczyńskich zielnik obejmuje 3 tomy tekstu i 3 tomy rysunków. W tomach z tekstem znajdują się opisy właściwości roślin oraz sposoby ich zastosowania w lecznictwie i gospodarstwie domowym, uzupełnione opisami w języku staropolskim jego ówczesnego właściciela. Z kolei w trzech tomach z barwnymi rysunkami pod każdą ryciną zamieszczono nazwę łacińską i niemiecką danej rośliny, dodatkowo podając w języku niemieckim nazwy jej poszczególnych części. Łącznie "Herbarium Blackwellianum", bo tak nazywa się to arcydzieło, opisuje 600 gatunków roślin.

Wydarzenie w ramach Tygodnia Św. Franciszka, którego głównym organizatorem jest Fundacja Zakłady Kórnickie.

Zobacz bracz.edu.pl/event/noc-bibliotek-absurd-nie-czytac/