Un pays qui se tient sage, reż David Dufresne, Francja, 2020
Gdy w 2018 roku przez Francję przetoczyły się masowe manifestacje ruchu "żółtych kamizelek" przeciwko pogarszającym się warunkom życia, odpowiedzią państwa były brutalne policyjne represje, na których skutek śmierć poniosła jedna osoba, a tysiące zostało rannych. Polskim mediom niespotykana skala brutalności aparatu represji wydawała się umykać. Tymczasem, w miarę jak narasta gniew i niezadowolenie w obliczu nierówności społecznych, wiele protestów obywatelskich jest tłumionych z użyciem coraz większej przemocy. Z tym problemem boryka się coraz więcej państw na świecie. Dla krajów demokratycznych przemoc policyjna stała się kluczową kwestią, warunkującą ich przetrwanie.
W "Monopolu na przemoc" reżyser David Dufresne stawia przed kamerą grupę obywateli i obywatelek, by zadać im pytania, wymienić i skonfrontować ich poglądy na temat porządku społecznego i zasadności użycia siły przez państwo. Film analizuje twierdzenie Maxa Webera, że "państwo rości sobie prawo do monopolu na legalną przemoc" i poddaje w wątpliwość definicje "państwa" i "legalnej przemocy" oraz pyta, kto powinien regulować ten monopol.
W ramach cyklu filmowego "alpha" przedstawiamy współczesne filmy alternatywne, znajdujące swoje miejsce poza kinem głównego nurtu oraz prezentujemy najciekawsze odkrycia międzynarodowych festiwali filmowych. Znajdziecie tutaj obrazy niepokojące, niezależne, idące pod prąd, filmy eksperymentalne i prowokujące do myślenia.
Kurator: Andrzej Marzec
Wstęp wolny