Polacy otworzyli swoje serca, często też drzwi własnych domów, pomagając uchodźcom bądź wspierając rozmaite akcje humanitarne. Również polska społeczność w Ukrainie aktywnie organizuje pomoc w postaci zbiórek żywności, środków higieny czy leków na rzecz przesiedleńców, mieszkańców stref przyfrontowych i walczących obrońców. Mieszkający w Ukrainie Polacy i osoby polskiego pochodzenia wstępują do szeregów Sił Zbrojnych, także do oddziałów obrony terytorialnej, organizują centra logistyczne w celu sprawnego i zorganizowanego przekazywania wszelkiej pomocy. Wojna, która trwa już dziesiąty rok, odbiera życie nie tylko Ukraińcom, ale także Polakom, będącym obywatelami Ukrainy.
Ekspozycję tworzy kilkanaście portretów żołnierzy ukraińskich, którzy mieli polskie korzenie, aktywnie uczestniczyli w życiu społeczności polskiej. Niektórzy z nich nie znali języka polskiego, ale wiedzieli, skąd wywodzi się ich ród. Pod każdym z portretów umieszczono notę biograficzną.
Autor wystawy, dziennikarz ukraiński Dmytro Antoniuk, zaznaczył, że opowiada ona również o żołnierzach, którzy zginęli jeszcze przed obecnym etapem inwazji Rosji na Ukrainę. "Ta wojna trwa już dziesiąty rok i trzeba o tym pamiętać" - podkreślił. Walczymy z naszym wspólnym, odwiecznym wrogiem. My, jak setki lat temu, ponosimy straty od tego samego napastnika, który zawsze starał się nas zniszczyć lub podporządkować.
Wystawa powstała z inicjatywy Fundacji "Wolność i Demokracja" zorganizowana została przez Instytut Polski w Kijowie.
Wstęp wolny.
opr.sw