Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie Richarda Zielinskiego.

Koncert American Voices - The Zielinski Singers

2023-06-25 ( niedziela )
Akademia Muzyczna, Aula Nova, plac Stefana Stuligrosza 1, Poznań

The Zielinski Singers (USA) wystąpi w ramach Chóralnych koncertów kameralnych GPPCh już 25 czerwca!

Koncert zatytułowany American Voices - kolejne wydarzenie z cyklu Chóralnych koncertów kameralnych organizowanych przez Fundację Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza! Tym razem Poznań odwiedzi zespół ze Stanów Zjednoczonych - The Zielinski Singers prowadzony przez Richarda Zielinskiego! Wydarzenie jest częścią jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie.

Zabrzmią kompozycje przede wszystkim twórców amerykańskich, m.in.: J.K. Alwooda, Eleanor Daley, Daniela Eldera, Zachary'ego J. Moore'a, Dale'a Warlanda. Usłyszymy ballady, melodie tradycyjne, religijne, a także utwory nawiązujące w tematyce do aktualnych wydarzeń na świecie.

Zespół The Zielinski Singers powstał w 2005 roku dzięki inicjatywie Richarda Zielinskiego, sprawującego po dziś dzień funkcję dyrektora muzycznego i artystycznego. To grupa profesjonalnych wokalistów pochodzących z różnych części Stanów Zjednoczonych, których łączy idea prezentowania publiczności atrakcyjnego repertuaru chóralnego. Składa się na niego muzyka bardzo zróżnicowana: od dzieł barokowych po kompozycje broadwayowskie, od utworów klasycznych po współczesne. Niezależnie od tego, czy wykonują koncert muzyki rozrywkowej, czy interpretują dzieła klasyków, The Zielinski Singers zawsze ukazują w śpiewanej muzyce profesjonalizm i artystyczny kunszt.

Richard Zielinski to Amerykański dyrygent polskiego pochodzenia, z którego jest niezwykle dumny. Jego pradziadkowie, Mikołaj Zieliński i Róża Krawczyk, wyemigrowali z Poznania do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku i osiedlili się w Milwaukee w stanie Wisconsin. Richard Zielinski zawsze fascynował się Polską i powstałą w tym kraju muzyką. Szczególnym wydarzeniem w jego życiu było spotkanie 1989 roku Jana Szyrockiego, którego poznał, będąc doktorantem na Uniwersytecie Illinois, gdy kompozytor pełnił funkcję profesora wizytującego i w USA dawał wykłady na temat polskiej muzyki chóralnej. Połączyła ich silna więź, a prof. Szyrocki zachęcił Richarda Zielinskiego do napisania dysertacji na temat muzyki wokalno-instrumentalnej Karola Szymanowskiego. Praca ta przyniosła jej autorowi nie tylko stopień doktora, ale też Nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku oraz Nagrodę Stefana i Wandy Wilków za badania nad muzyką polską. Umożliwiło mu to wyjazd do Polski, by kontynuować tu studia z zakresu dyrygentury. W latach 1992-1993 odwiedzał więc ojczyznę pradziadków i pobierał naukę u prof. Jana Szyrockiego (muzyka oratoryjna oraz a cappella), prof. Stefana Marczyka (twórczość Karola Szymanowskiego) oraz prof. Henryka Czyża (dyrygentura symfoniczna).

Przez ostatnie 35 lat Richard Zielinski dyrygował orkiestrami, chórami, a także prowadził w tej roli wydarzenia artystyczne w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest pedagogiem chóralistyki na Uniwersytecie w Oklahomie; jako dyrektor odpowiada za posługę muzyczną w Zjednoczonym Kościele Metodystycznym McFarlin Memorial w Norman. W roku 2005 założył The Zielinski Singers, a w roku 2012 orkiestrę kameralną The Norman Philharmonic.

Wstęp wolny.

Zdjęcie Chóru.