Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logo Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Obchody 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

26.12 – 28.12.2022

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia po raz drugi będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich Organizatorzy zapraszają do wspólnego świętowania, które rozpocznie się już 26 grudnia. Niech połączy nas zwycięstwo!

Obchody 104. rocznicy Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się tradycyjnie 26 grudnia inscenizacją historycznego przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Na Dworcu Letnim w Poznaniu, powitamy zostanie Mistrz o 15:45. W rolę Paderewskiego wcieli się aktor Teatru Nowego - Andrzej Lajborek. Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli Im. Ignacego Jana Paderewskiego zapewni oprawę muzyczną i zaprosi do wspólnego śpiewania.  Inscenizacja zakończy się przejazdem z Poznania do Swarzędza z Ignacym Janem Paderewskim, specjalnymi  retro wagonami z epoki , które zapewniają nasi partnerzy - spółka Koleje Wielkopolskie.
Bilety na przejazd w cenie 10zł są już dostępne na stronie: https://koleje-wielkopolskie.com.pl/.

27 grudnia w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku obchody potrwają od 10:00 do 17:30. Szczególniewarte uwagi będą: wystawa czasowa "Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)" oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które odbędzie się już o 9:30 tylko dla zapisanych uczestników [zapisy: 61 853 19 93]. Dla rodzin z małymi dziećmi odbędą się warsztaty "Gzubek na tropie niepodległości" o 10:30 oraz 12:00 w trakcie, których najmłodsi razem z Kubą i Helenką, bohaterami najnowszej publikacji WMN dowiedzą się dlaczego Powstanie Wielkopolskie jest ważnym i radosnym świętem. Warsztaty skierowane są do dwóch grup wiekowych: 5-6 lat oraz 7-8 lat i obowiązują zapisy [tel. +48 691 266 779].

Od 13:00-17:00 można będzie zajrzeć do Obozowiska Powstańczego, które będzie przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich (ul. Ludgardy/Paderewskiego). Na placu stanie replika samolotu Fokker D.VII - przewodnik opowie jak ten dwupłatowy myśliwiec produkcji niemieckiej  wykorzystali Wielkopolanie. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" zaprezentuje się w umundurowaniu oraz zrekonstruuje obozowisko z okresu powstania. Kolejną z atrakcji będzie armata (7,7 cm FK 96 n.A) ze zbiorów WMN, która została uwieczniona min. na obrazie Leona Prauzińskiego. Oprócz historycznej aranżacji placu oddającego atmosferę 1918 roku, czas umili Kapela zza Winkla, zapraszając do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Miłośników aktywnego poznawania historii Organizatorzy zapraszają do udziału  w Grze Miejskiej "Pierwsze Iskry" [rejestracja zespołów na www.gramiejska.pl] oraz na Spacer śladami Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z Jarosławem Redlińskim (Grupa Przewodników PoPoznaniu.pl). Wydarzenia rozpoczynają się pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego (Odwach). Więcej informacji: www.wmn.poznan.pl

Dzień później - 28 grudnia o 10:30 Organizatorzy zapraszają na zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII. Będzie to szczególne oprowadzanie związane z tragicznymi losami powstańców, którzy zostali jednymi z pierwszych ofiar Konzentrationslager Posen w Forcie VII. Prowadzący chcą by to spotkanie było okazją do zapalenia zniczy przy Ścianie Śmierci i oddania hołdu Pomordowanym Powstańcom. Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu wstępu do Muzeum. Bilety można kupić wirtualnie na platformie ToBilet!.

27 grudnia udział we wszystkich wydarzeniach oraz wstęp do Muzeum jest bezpłatny!