Jan Lubrański to wykształcony humanista, pobożny duchowny, rozważny senator, zaangażowany obywatel, wrażliwy mecenas, hojny patron, dobry gospodarz. Mało kto przed nim i po nim zadbał tak o Ostrów Tumski, o Poznań, o Wielkopolskę.
Chcąc poznać i lepiej zrozumieć świat biskupa Jana musimy trafić na Ostrów Tumski w Poznaniu, a nawet celniej - do Muzeum Archidiecezjalnego mieszczącego się w gmachu założonej przez Lubrańskiego Akademii: pierwszej humanistycznej szkoły w Polsce. Zobaczymy tutaj autentyczne przykłady artystycznych fundacji i intelektualnej działalności osób, które Lubrańskiego znały, z którym rozmawiały i którego dokonaniami na pewno się inspirowały.
Plansze wystawy poświęconej Janowi z Lubrańca skonfrontowano tu z eksponatami z epoki, związanymi również z działalnością samego biskupa, dzięki czemu nawiązał się unikalny dialog, odkrywający rozkwit kultury i cywilizacji w Poznaniu na przełomie XV i XVI wieku. Fascynujące są też szersze: europejskie, renesansowe konteksty ekspozycji. Prezentowana wystawa umożliwia wejście w świat sprzed pół tysiąca lat - odległy, ale przy bliższym poznaniu coraz bardziej znajomy i zadziwiający.
WSTĘP BEZPŁATNY
prowadzenie: dr hab. Igor Kraszewski, prof. UAM
Zobacz muzeum.poznan.pl