Kultura w Poznaniu

Kalendarium

zdjęcie z wystawy "Jan z Lubrańca"; na zdjęciu widoczne obrazy, rzeźby oraz mniejsze eksponaty

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Jan z Lubrańca

2022-03-05 ( sobota )
12:00
Muzeum Archidiecezjalne, ul. Jana Lubrańskiego 1, 61-003 Poznań

Kategoria: Wystawy Seniorzy

Jan Lubrański to wykształcony humanista, pobożny duchowny, rozważny senator, zaangażowany obywatel, wrażliwy mecenas, hojny patron, dobry gospodarz. Mało kto przed nim i po nim zadbał tak o Ostrów Tumski, o Poznań, o Wielkopolskę.

Chcąc poznać i lepiej zrozumieć świat biskupa Jana musimy trafić na Ostrów Tumski w Poznaniu, a nawet celniej - do Muzeum Archidiecezjalnego mieszczącego się w gmachu założonej przez Lubrańskiego Akademii: pierwszej humanistycznej szkoły w Polsce. Zobaczymy tutaj autentyczne przykłady artystycznych fundacji i intelektualnej działalności osób, które Lubrańskiego znały, z którym rozmawiały i którego dokonaniami na pewno się inspirowały.
Plansze wystawy poświęconej Janowi z Lubrańca skonfrontowano tu z eksponatami z epoki, związanymi również z działalnością samego biskupa, dzięki czemu nawiązał się unikalny dialog, odkrywający rozkwit kultury i cywilizacji w Poznaniu na przełomie XV i XVI wieku. Fascynujące są też szersze: europejskie, renesansowe konteksty ekspozycji. Prezentowana wystawa  umożliwia wejście w świat sprzed pół tysiąca lat - odległy, ale przy bliższym poznaniu coraz bardziej znajomy i zadziwiający.

WSTĘP BEZPŁATNY
prowadzenie: dr hab. Igor Kraszewski, prof. UAM

Zobacz muzeum.poznan.pl