Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner z nazwą zespołu.

Sub Rosa - koncert rozproszony z okazji 89. rocznicy złamania szyfru Enigmy

2021-12-16 ( czwartek )
Centrum Szyfrów Enigma, Collegium Martineum, ul. Święty Marcin 78, Poznań

Z okazji przypadającej w grudniu 89. rocznicy złamania szyfru Enigmy przez polskich kryptologów, Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu zaprasza na koncert "Sub Rosa", który odbędzie się 16 grudnia w przestrzeni wystawy głównej CSE.

Eksperymentalna formuła koncertu rozproszonego na instrumenty, głosy i tajemnicę, została wypracowana w ramach prowadzonej przez Patryka Piłasiewicza otwartej interdyscyplinarnej pracowni: CSE Open Lab. Do udziału w pierwszej edycji pracowni zaproszeni zostali m.in. studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W czasie koncertu, goście CSE spacerujący po wystawie dedykowanej polskim kryptologom, staną się uczestnikami koncertu z udziałem wielu muzyków, którzy w różnych miejscach wystawy wykonywać będą swoje utwory zainspirowane historiami kryptologów i wystawą w Centrum Szyfrów Enigma.

Tytułowa sub rosa po łacinie oznacza "pod różą" i odnosi się do starożytnego użycia róży jako symbolu tajemnicy. Tajemnica i poufność, które stanowią podstawowy kontekst przeprowadzonego z sukcesem przez poznańskich matematyków ataku na szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej, stały się punktem wyjścia dla artystów. Rozproszone, muzyczne interwencje wplecione w skonstruowaną z faktów naukowych i historycznych narrację wystawy o poznańskich kryptologach, nadadzą jej przez ten jeden wieczór nowy, tajemniczy, muzyczny wymiar. Tytułowa róża odegra zaś rolę symbolicznego podziękowania dla kryptologów za ich sukces, który wpłynął na zmianę biegu historii i losy nas wszystkich. 

Składający się z wielu zaskakujących rozdziałów koncert "Sub Rosa" w Centrum Szyfrów Enigma wzbogaci występ Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza, który przygotował na ten wieczór specjalny repertuar dla publiczności Centrum Szyfrów Enigma.

89 lat temu Marian Rejewski - matematyk i absolwent Uniwersytetu Poznańskiego złamał po raz pierwszy szyfr Enigmy, dokonując tym samym wyczynu powszechnie uznawanego za niemożliwy. Pod koniec grudnia 1932 roku Rejewski odczytał pierwsze informacje przesyłane za pośrednictwem niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Wkrótce dołączyli do niego Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Polacy osiągnęli ten i kolejne sukcesy dzięki zastosowaniu metody matematycznej zamiast lingwistycznej, realizując w ten sposób pomysł ówczesnego kapitana Maksymiliana Ciężkiego z Biura Szyfrów Wojska Polskiego.

Wystąpią:

  • "Sub Rosa" Część I.

Uczestnicy pierwszej edycji otwartej interdyscyplinarnej pracowni CSE Open Lab; Studentki i Studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem dr hab. Patryka Piłasiewicza.
KOMPOZYCJE:
JAZZ MUSIC Paweł Pełczyński
DON'T TELL ANYONE Kamil G. Polak
SUBURBIA Grzegorz Uran
SUNBEAM Krystian Klej
PERMUTATIONS Bartosz Wolak
TACENADA Antonina Car

  • "Sub Rosa" Część II.

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Soliści: Karolina Piesik, Joanna Piech-Sławecka, Stanisław Chrust, Natalia Braciszewska-Kijak, Kamila Tracewska-Mikołajczak
Przygotowanie chóru: Joanna Piech-Sławecka
Choreografia utworu Mironczarnia: Klaudia Strzelczyk
Dyrygent: Krzysztof Szydzisz
REPERTUAR:
Mironczarnia - muz. Jakub Neske, sł. Miron Białoszewski
Dobranoc - muz. Andrzej Kurylewicz, sł. Adam Mickiewicz, opr. Marcin Wawruk
Karuzela z Madonnami - muz. Zygmunt Konieczny, sł. Miron Białoszewski, opr. Marcin Wawruk
Sztuka - muz., sł. Marek Grechuta, opr. Jacek Sykulski

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 _

Wejściówki na koncert "Sub Rosa" dostępne są w następujących przedziałach czasowych:

17:15 - 17:45 (kolejne wejścia co 15 minut)

18:00 - 18:45 (kolejne wejścia co 15 minut)

19:00 - koncert Chóru Kameralnego UAM (wejście tylko o godz.19:00)

W związku z obowiązującymi obostrzeniami w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce obowiązuje limit uczestników. Dla zachowania zasad bezpieczeństwa wejścia na koncert będą odbywały się co 15 minut. Każde wejście na wystawę gwarantuje możliwość wysłuchania wszystkich muzyków. Koncert ma charakter ciągły, a publiczność będzie przechadzać się po kolejnych salach wystawy, spotykając w nich kolejnych muzyków.

Wejściówki można odbierać wyłącznie osobiście w kasach CSE od czwartku 9.12.21 do czwartku 16.12.21.