Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie znaku w galicji i nazwa wydarzenia.
  • 7.10, g. 18 wykład Marii Filipowicz-Rudek Galicyjska droga do budowania tożsamości

Maria Filipowicz-Rudek, tłumaczka i popularyzatorka literatury hiszpańskiej i galicyjskiej, przedstawi Galicję - konglomerat żywych reliktów przeszłości i wyzwań przyszłości. Poznamy tę małą krainę na jej drodze do konstytuowania się tożsamości w kulturze, w której przeszłość układa się z teraźniejszością i wyzwaniami, jakie ona niesie.

  • 8.10, g. 18 wykład Marii Filipowicz-Rudek Tajemnice Camino

Droga Świętego Jakuba to chrześcijański szlak pątniczy do Grobu Świętego Jakuba w katedrze w Santiago de Compostella powstały w średniowieczu, a dziś przeżywający ponowny rozkwit. Od ponad tysiąca lat wybierają się nań zarówno pobożni pielgrzymi, jak i osoby zainteresowane kulturą, spotkaniem ze sobą, z drugim człowiekiem czy po prostu z przygodą. Wszyscy, niezależnie od wyznania i światopoglądu, zgodnie określają Camino de Santiago jako wyjątkową przestrzeń przeżyć duchowych. Droga św. Jakuba została uznana w 1987 roku przez Radę Europy za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy i wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

  • 9.10, g. 19, klub Blue Note, koncert Uxía (śpiew) & Sergio Tannus (gitara hiszpańska), bilety: 50 zł

Uxía zwana "Głosem Atlantyku", jest gwiazdą muzyki galicyjskiej. Przez ponad 30 lat swej kariery artystycznej przyczyniła się do renesansu muzyki tradycyjnej rodzinnego regionu, łącząc ją z innymi tradycjami muzycznymi basenu Atlantyku.

  • 19.10, g. 18 spotkanie Camino de Santiago. Podróż w czasie i przestrzeni
  • 21.10 kino Muza, projekcja filmu Siła ognia, reż. Oliver Laxe, bilety: 10 zł
  • 22.10, g. 19, pałac Działyńskich, koncert Pieśni Drogi Świętego Jakuba Camino Polaco, bilety: 10 zł

Wykonanie:  Jacek Hałas - lira, akordeon, drumla, flet pasterski, Malwina Paszek - dreilire, Jan Kiernicki - lutnia, Anton Korolev - gaita, Jakub Hałas - akordeon.

  • 29.10, g. 17, dziedziniec pl. Kolegiackiego, wernisaż wystawy fotograficznej Yvona Boëlle'a Wędrowcy Drogi Świętego Jakuba

W ciągu 15 lat, 1996-2010, francuski fotograf Yvon Boëlle podążał francuskimi i hiszpańskimi drogami Świętego Jakuba. Powstało wiele tysięcy fotografii, które były prezentowane w licznych książkach i publikacjach we Francji i za granicą. Na potrzeby tej wystawy fotograf dokonał wyboru zdjęć pokazujących pielgrzymów zanurzonych w różnorodnym pejzażu dróg prowadzących do Santiago de Compostella.

  • 29.10, g. 18 wernisaż wystawy fotograficznej Yvona Boëlle'a Drogi Świętego Jakuba we Francji i w Hiszpanii

Na wszystkie wydarzenia poza koncertami i projekcją filmu wstęp wolny.