Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat wydarzenia

W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego

07.03 – 27.09.2020

Poświęcając wystawę czasową Janowi Lubrańskiemu, którego pięćsetna rocznica śmierci przypada w maju tego roku, chcemy przybliżyć nietuzinkową postać i wszechstronną działalność tego niezwykłego poznańskiego biskupa, a także przedstawić specyfikę epoki, w której przyszło mu działać. Nie ma wątpliwości, iż jako przedstawiciel ówczesnych elit intelektualnych miał on świadomość, że rozliczne inwestycje w dziedzinie kultury i edukacji  muszą iść w parze z dbałością o sprawy przyziemne. Lubrański zamawiał cenne dzieła sztuki i zlecał remonty świątyń, ale jednocześnie fundował szpitale, wodociągi i bruki uliczne. To wieloaspektowe podejście do rzeczywistości podkreślono w dedykacji na jego nagrobku, określając Lubrańskiego jako biegłego w DIVINIS ET HUMANIS LITERIS - [w] księgach boskich i ludzkich.

Odbiorcy: młodzież i dorośli.

Wstęp wolny!

_

Śluza Katedralna czynna:

  • wt. - pt. 9:00-18:00,
  • sb. - niedz. 10:00-19:00,
  • pon. - nieczynne.

Wejście do Śluzy Katedralnej tylko od strony Ostrowa Tumskiego (ul. Dziekańska). Pozostałe przestrzenie kompleksu Bramy Poznania pozostają zamknięte dla zwiedzających.

W Śluzie Katedralnej znajdziecie również bezpłatne foldery, dzięki którym samodzielnie zwiedzicie Ostrów Tumski, przejdziecie Trakt Królewsko-Cesarski i Poznański Szlak Legend dla Dzieci oraz odwiedzicie Fest Fyrtle.

Wystawa prezentuje niezwykle ciekawą postać Jana Lubrańskiego. To przykład "człowieka renesansu" - zainteresowanego otaczającym światem, osoby z otwartym umysłem, chłonącej nowe rozwiązania i poglądy, odważnie wdrażającej innowacje. Do dziś zaskakuje wszechstronność podejmowanych przez Jana Lubrańskiego działań. Dbał on o "sprawy ludzkie", poprzez fundacje szpitali czy wodociągów i bruków ulicznych, ale też o "sprawy duchowe", zakładając słynną akademię czy kolegium psałterzystów. To podejście do życia oddaje dedykacja na jego nagrobku, określając Lubrańskiego jako biegłego w DIVINIS ET HUMANIS LITERIS - [w] księgach boskich i ludzkich.

Bardzo ciekawa narracja, nastrojowa muzyka i bogata ikonografia prezentowane na wystawie pozwolą z pewnością oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat dwóch epok: średniowiecza i renesansu oraz odkrywczo spojrzeć na Europę, Polskę i Poznań z tej perspektywy dziejowej. Zachęcamy do zwiedzania! Wystawie towarzyszy folder, za pomocą którego można wybrać się na indywidualny spacer po Ostrowie Tumskim śladami Jana Lubrańskiego.

Wystawa i folder zostały opracowane także w języku angielskim.

Zasady zwiedzania

W trosce o bezpieczeństwo zwiedzanie wystawy odbywa się zgodnie z aktualnymi przepisami sanitarnymi. Zwiedzających prosimy o zaopatrzenie w maseczki i rękawiczki. Przed wejściem na wystawę obowiązuje dezynfekcja rąk. Zachęcamy do zachowania bezpiecznego dystansu społecznego (minimum 2 m) oraz do powstrzymania się od dotykania elementów wyposażenia budynku. Ograniczyliśmy też liczbę osób (15), która jednocześnie może przebywać w budynku. Prosimy wszystkich o wyrozumiałość! Regulamin zwiedzania dostępny na stronie www.bramapoznania.pl. oraz w załączniku poniżej.

_
akt.LT

Regulamin zwiedzania

Zobacz bramapoznania.pl