Otwarcie wystawy: 12.11.2018 o godz. 18.00
Wystawa czynna do 23.11. 2018 w g. 15-18
Katarzyna Bogusz (ur. 1990); studiowała teatrologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w latach 2012-2017 studiowała fotografię w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom zrealizowała w V Pracowni Fotografii prof. Konrada Kuzyszyna i VII Pracowni Fotografii prof. Krzysztofa J. Baranowskiego, uzupełniając go aneksem w Pracowni Rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego. Prace prezentowała w Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii UP w Berlinie, Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Galerii Rotunda, Poznań. Zajmuje się sztuką multimedialna, fotografią, instalacją, książką artystyczną. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Katarzyna Bogusz w swoich wypowiedziach artystycznych działa na pograniczu mediów. Zajmuje się relacjami formy z przestrzenią, stąd jej głównym zainteresowaniem jest instalacja w połączeniach z fotografią, rysunkiem, światłem i dźwiękiem. Szczególnie istotny jest dla niej aspekt performatywny, a większość z jej prac ma charakter medytacyjny i jest relacją zawieszoną w czasie. Tworzy także książki artystyczne, które traktuje jako prace przestrzenne. Chętnie eksperymentuje z materiałami transparentnymi i lustrzanymi. Od roku 2017 zajmuje się także muzyką. Interesuje ją przede wszystkim relacja pomiędzy materialnością formy, której można doświadczyć empirycznie, a jej obrazem. Często pozostawia brak tam, gdzie nadejdzie intuicyjne dopełnienie. Sięga przy tym do sytuacji, w których odbiorca ma do czynienia z uwarunkowaniami własnej percepcji i musi zdefiniować na nowo to, co widzi. O najnowszym projekcie artystycznym "Ugięcie błękitu" prezentowanym w Galerii AT autorka pisze: Praca nad instalacją rozpoczęła się w 2015. Odbitka o wymiarach 3x3 metry złożona została z ponad 8000 zdjęć, 6028 niebieskich krzemieni. Proces powstawania pracy był drogą do przywrócenia harmonii obrazu nieba i ziemi w ich ciągłym ruchu. Umożliwia odbiorcy znalezienie się "pomiędzy" materią, a jej teksturą, we fragmencie absolutu. Instalacja jest kontynuacją performatywnych poszukiwań w obszarze entropii. Po motywach śladu i jego zacierania, spalenia, czy rozrostu, wykorzystuje motyw zbierania / rozproszenia i zjawisko absorpcji.
Ucieleśniam niebo, osadzam błękit w środku zdarzania się, by giął się pod ciężarem pigmentu. Zawsze możemy dostrzec tylko fragment. To próba zbierania i scalenia obrazu w czasie, który zawsze będzie niepełny. Bo czy można coś zakończyć, skoro wszystko się nieustannie zmienia?
Wystawa "Ugięcie błękitu" jest pierwszym pokazem twórczości Katarzyny Bogusz w Galerii AT.