Poznań Jazz Project, legendy Milesa Davisa, Nagroda Ery Jazzu 2017 i Patricia Barber.
Dwóch wybitnych gitarzystów z zespołu Milesa Davisa zawita w kwietniu do Poznania: w ramach festiwalowej Ery Jazzu zagra John Scofield oraz Jean Paul Bourelly. Scofield nagrał z Milesem m.in. kultowe albumy "Decoy","Star People", "You're Under Arrest", "Siesta"; awangardzista Jean Paul Bourelly wziął (obok Marcusa Millera, Kenny'ego Garretta, George'a Duke'a) udział w słynnej sesji albumu "Amandla". Jazzową suitę - specjalnie na poznański festiwal - przygotowuje legendarny francuski skrzypek i kreator fusion-jazzu Jean Luc Ponty. W "kręgu Davisa" odnajdzie się gitarzystka Leni Stern (żona Mike'a Sterna - muzyka grup Milesa Davisa) z ciekawym projektem "From New York To Roots". Specjalny projekt przygotowuje Piotr Scholz - laureat nagrody Ery Jazzu 2017 z prezentacją Poznań Jazz Philharmonic Orchestra.
"Realizowany z precyzyjną wizją Poznań Jazz Project - mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - jest ważnym elementem całej imprezy, bowiem obejmuje nie tylko koncerty, ale także specjalnie przygotowane kompozycje oraz wydawnictwa. Prezentujemy koncerty z udziałem światowych gwiazd, przygotujemy projekty specjalne, wydajemy CD-katalogi oraz przyznajemy poznańskim muzykom doroczne nagrody Ery Jazzu. Impreza cieszy się ogromnym powodzeniem, wspaniałymi recenzjami oraz doskonałymi opiniami. Festiwalowa Era Jazzu bardzo mocno wpisała się w artystyczny koloryt Poznania".
Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu jest Patricia Barber. Amerykańska pianistka i wokalistka cieszy się w Polsce ogromną popularnością oraz sporym uznaniem. Pojawia się na europejskich estradach okazjonalnie, konsekwentnie budując swoją artystyczną reputację głównie w USA. Od 1994 roku jest rezydentką najsłynniejszego chicagowskiego klubu Green Mill a jej poniedziałkowe koncerty od ponad dwóch dekad ściągają komplet publiczności. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała się w poznańskiej auli UAM w 1996 roku wzbudzając ogromny zachwyt dla swojej sztuki i artystycznej charyzmy. Jej koncerty w ramach Ery Jazzu w 2001 roku określono sensacyjnymi wydarzeniami artystycznymi. "Artystka z Chicago - rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski - jest jedną z ikon jazzowej wokalistyki: jej znakomite teksty, będące często celnym komentarzem do współczesności są dowodem, że muzyka jazzowa to nie tylko rozrywka, to nadal poważna sztuka zaangażowana. Patricia Barber realizuje swoje albumy głównie w oparciu o własne - utrzymane w klimacie dobrego, spokojnego, przemyślanego jazzu - kompozycje. Szuka w nich odniesień do jazzowej, swingowej tradycji, do poszanowanie swingu i melodyki nowoczesnej pianistyki. Sporo w jej muzyce melancholii, jazzowej liryki oraz niezwykłej subtelności. Koncerty stają się zatem nie tylko rodzajem autorskiej prezentacji oraz kunsztu kompozytorskiego, wirtuozerii pianistycznej i ciekawej wokalistyki, ale przede wszystkim budowaniem artystycznego, nonkonformistycznego nastroju."
Klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa i projekty specjalne, doroczna nagroda Ery Jazzu to najważniejsze propozycje wiosennego festiwalu www.facebook.com/erajazzu. Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.; projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznania.
Bilety (100-160 zł)
Zobacz jazz.pl