Kultura w Poznaniu

Kalendarium

v

VOO VOO - koncert

2017-04-01 ( sobota )
20:00
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Bilety wyprzedane!

Voo Voo istnieje nieprzerwanie już ćwierć wieku. To jedna najbardziej żywotnych i pracowitych marek w historii polskiej muzyki. W ich nagraniach usłyszeć można echa najróżniejszych światów, dziś już klasycznych, ale nade wszystko bardzo osobisty świat Voo Voo. Bo przecież najwybitniejsze - a pisane przystępnym językiem - dzieła tego zespołu wciąż pozostają inspiracją dla twórczych poszukiwań współczesnej muzyki. 
Czy Voo Voo gra jazz? Tak, bo w tej muzyce jest jazzu nieskończoność i rozpęd...
Czy gra rocka? Tak, bo w tej muzyce jest rocka prostota i motoryka... Czy gra coś jeszcze? Na pewno! W przypadku nawet najbardziej rockowych dokonań tego bandu słychać elementy muzyki etnicznej, czasem takie też niekonwencjonalne instrumentarium. Zespół lubi też dialogować z artystami z wielu stron świata (od Azji, przez Podhale, po Amerykę Południową i Afrykę). Wszystko to składa się na sztukę daleką od utartych podziałów i skostniałych rygorów. I jest to zawsze "artystyczna wypowiedź bezpretensjonalna". A ten ostatni fakt potrafią odnotować i docenić nawet ci, którzy jakoś specjalnie nie sympatyzują z Voo Voo... 
W dorobku grupy jest dziś około 40 płyt oraz rokrocznie blisko 100 koncertów! Nagrywają i koncertują od duetów: Wojciech Waglewski & Mateusz Pospieszalski, Wojciech Waglewski & Bartek "Boruta" Łęczycki, w ścisłym składzie (Wojciech Waglewski - gitary, śpiew, Mateusz Pospieszalski - saksofony, śpiew; Karim Martusewicz - bas, Michał Bryndal - perkusja) oraz - jako się rzekło - z wyjątkowymi gośćmi. Na nowych płytach [ ("Samo Voo Voo" (2008), "Wszyscy muzycy to wojownicy" (2010)] tych gości nie usłyszymy, ale na poprzednich występowali m.in.: Małgorzata Walewska, Urszula Dudziak, Kasia Nosowska, Tomasz Stańko, Joszko Broda, Luis Ribeiro, czy Mamadou Diouf. Praktycznie, nie było roku by zespół nie zaskakiwał jakąś nową propozycją płytową, jakże często z kompletnie odmiennych stylistycznie i brzmieniowo światów. Do najważniejszych z nich zaliczyć trzeba wydawnictwa studyjne: "Voo Voo" (1985), "Sno-powiązałka" (1986), "Małe Wu Wu" (1988), "Z środy na czwartek" (1989), "Seszele" (1989), "Zaćmienie Piątego Słońca" (1991), "Zapłacono" (1994), "ooV ooV" (1998), "Płyta z muzyką" (2000), "Płyta" (2002), "Voo Voo z kobietami" (2003) i "Voo Voo XXI" (2006). 
W roku 2007, nakładem Agory S.A., ukazało się wydawnictwo specjalne: "Trebunie-Tutki + Voo Voo-nootki: Tischner" - niezwykły hołd złożony przez muzyków obu grup Ś.P. ks. prof. Józefowi Tischnerowi (1931-2000). Od tego momentu datuje się początek wydawniczej i festiwalowej serii "Strefa Inne Brzmienia" wymyślonej i produkowanej przez Ś.P. Mirka "Kitona" Olszówkę (1960-2010) - managera grupy w latach 1994-2010. W serii tej ukazały się m.in. wydawnictwa: "Koledzy" - duet Wojciech Waglewski &Maciej Maleńczuk (2007), "Męska muzyka" Waglewskiego Fisza i Emade (2008), "Voo Voo i Haydamaky" (2009), "Harmonia" (2010). 

Bilety - 69 zł.

opr.sw

Zobacz www.voovoo.pl/