Prawie sto lat temu architekt Walter Gropius założył na niemieckiej prowincji szkołę, która zrewolucjonizowała architekturę na świecie. Pracowali tu najwybitniejsi twórcy sztuki XX wieku ‒ Paul Klee, Lyonel Feininger, Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy, Oskar Schlemmer. Mimo że uczelnia istniała zaledwie 14 lat, Bauhaus ma do dziś wielki wpływ na architekturę i wzornictwo.
Historia szkoły Bauhaus jest fascynująca, ale jak pokazać ją dzieciom? Wbrew pozorom zadanie nie jest takie trudne, bo była to szkoła niezwykła, rewolucyjna i kierowała się zasadami, które przemawiają do dzieci. Każde dziecko ucieszy się, słysząc: nieważne, co umiesz, ważne, jaki masz w sobie talent, jeżeli ten talent nie zostanie odkryty, to nie jest twoja wina, tylko nauczyciela? Na wystawie dzieci dowiedzą się jak rozpoznawać domy zaprojektowane zgodnie z duchem szkoły Bauhaus, ale też dlaczego w całej szkole pachniało czosnkiem. Na jakich krzesłach według Marcela Breuera dziś powinniśmy siedzieć i jak zatańczyć matematyczny taniec. Jak bawiono się w szkole, a bawiono się często i chętnie, w końcu jedna z dewiz szkoły to "razem pracujemy, razem się bawimy".
Ilustracje Katarzyny Boguckiej, to autorskie interpretacje słynnych fotografii dokumentujących życie szkoły. Na ekspozycji ilustracjom towarzyszą eksponaty zaprojektowane przez profesorów i uczniów Bauhaus, a także oryginalne zdjęcia na pocztówkach i plakatach.
Wystawa "Bauhaus, szkoła nie tylko dla dorosłych" pokazywana w ramach festiwalu TYDZIEŃ Z ARCHITEKTURĄ to wystawa dla dzieci, ale nie tylko.
Kuratorki wystawy: Ewa Solarz, Beata Kuracińska. Ilustracje: Katarzyna Bogucka
Sala 245 (sale dawnej biblioteki), II piętro, g. 10-18. Wstęp wolny.