"Nie dajcie się prowokować awanturnikom!" "Od Waszej postawy zależy, jak szybko zapanuje w naszym mieście spokój i prawo". Poznański Czerwiec 1956 spotkał się ze stanowczą i natychmiastową reakcją władzy. Oficjalna narracja szybko jednak zderzyła się ze spontanicznymi, oddolnymi działaniami społeczeństwa. Jak w następnych dekadach zapamiętano i upamiętniano Poznański Czerwiec? Co się działo za symboliczną "kurtyną milczenia", którą władze zamierzały raz na zawsze zaciągnąć nad tym wydarzeniem?
Wystawa "Za kurtyną milczenia" to opowieść o tym, jak poznaniacy, a także, w wybranych przypadkach, mieszkańcy innych miast Polski podejmowali działania na rzecz zachowania pamięci i budowy świadomości Czerwca w latach 1956-1989.
Narracja wystawy to wynik wieloletniej pracy dra Piotra Grzelczaka, który odkrywa przed zwiedzającymi szerzej nieznane fakty, wydarzenia i opinie. Na wystawie prezentowane są niepublikowane zdjęcia i pamiątki - świadectwa oddolnych inicjatyw zmierzających do upamiętnienia Czerwca "56. Poprzez wystawę Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT chce pokazać, iż postulowana przez władze PRL "żałobna kurtyna milczenia" była spontanicznie i świadomie odsłaniana; wielokrotnie podejmowano próby jej uchylenia, o czym świadczą np. niezależne obchody pierwszej i drugiej rocznicy Czerwca zorganizowane w Poznaniu. Szczególnym punktem wystawy jest rok 1981, moment "pamięci odzyskanej", okres karnawału Solidarności oraz czas społecznej dyskusji, która towarzyszyła budowie pomnika Ofiar Czerwca "56 na pl. Mickiewicza - słynnych Poznańskich Krzyży.
Podkreślając narracyjny i autorski charakter wystawy, warto zwrócić uwagę także na jej niestandardową aranżację, która sama w sobie... opowiada. Artystyczna forma, zestawiona z historycznym wnętrzem Śluzy Katedralnej, tworzy przestrzeń, która podkreśla główne wątki wystawy. Nowoczesna forma łączy w sobie surowość materiałów z rozwiązaniami multimedialnymi.
W ramach wystawy "Za kurtyną milczenia" organizowany jest specjalny program edukacyjny, skierowany do młodzieży oraz cykl wydarzeń towarzyszących zorientowanych na dyskusje o sposobach kreowania lokalnego dziedzictwa i zaangażowania społecznego.
Czas trwania: 09.06. - 18.09.2016 r. Miejsce: Brama Poznania ICHOT, Śluza Katedralna (wejście od ul. Dziekańskiej). Wstęp wolny.
Godziny otwarcia:
Zobacz facebook.com/BramaPoznania