Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Spotkania autorskie z prof. Dorotą Jarząbek-Wasyl

2017-10-05 ( czwartek )
18:00
Biblioteka Raczyńskich, sala 1, pl. Wolności 19, Poznań

Spotkania autorskie z prof. Dorotą Jarząbek-Wasyl, wokół książki Za kulisami: narodziny przedstawienia w teatrze XIX wieku.
Niezwykła opowieść o teatrze XIX wieku: o tym, co działo się na scenie i za kulisami, o autorach, reżyserach i antreprenerach; o aktorkach, które przez jednych uważane za wielkie gwiazdy, ale przez innych odsądzane od czci. O świecie, w którym udawanie i prawda stale się przenikały...

Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz teatraliów ze Zbiorów specjalnych Biblioteki Raczyńskich.
Prof. Dorota Jarząbek-Wasyl pracuje w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W kręgu jej głównych zainteresowań znajduje się teatr XIX i XX wieku, widziany zarówno od strony przeobrażeń formy dramatycznej, jak i zagadnień gry scenicznej oraz organizacji pracy artystycznej (prób, technik pracy nad rolą, dokumentów towarzyszących powstawaniu widowiska). Jest autorką artykułów poświęconych historii i współczesności sztuki aktorskiej oraz obyczajowi teatralnemu w XIX wieku, a także myśli teatralnej i działalności Juliusza Osterwy. Współredaktorka książki poświęconej polskiemu teatrowi po 1989 roku; recenzentka przedstawień teatru dramatycznego i lalkowego. Jest współpracownikiem Gazety Teatralnej "Didaskalia", publikowała w "Dialogu", "Performerze", "Przestrzeniach Teorii", "Pamiętniku Teatralnym".
Spotkanie poprowadzi prof. Dobrochna Ratajczakowa z poznańskiej teatrologii.

Wstęp wolny.

_
opr.LT