Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Najjaśniejszy Pan i chwała Galicji Fenomen Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie w 1894 roku - wykład

2017-05-09 ( wtorek )
18:00
Austriacki Ośrodek Kultury UAM, ul. Zwierzyniecka 7, Poznań

Austriacki  Ośrodek  Kultury UAM we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie zapraszają na prezentację:  Tomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią w Warszawie) - Najjaśniejszy Pan i chwała Galicji. Fenomen Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie w 1894 roku.

Od 7 do 11 września 1894 roku cesarz Franciszek Józef I bawił we Lwowie. Powodem jego przyjazdu do stolicy Galicji było największe przedsięwzięcie gospodarcze i kulturowe jakie zorganizowano na ziemiach polskich w okresie rozbiorów - Powszechna Wystawa Krajowa. Na obszarze 46 hektarów powstało 129 budynków i pawilonów, w tym rotunda dla namalowanej specjalnie na tę okazję monumentalnej Panoramy Racławickiej Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Z myślą o przybywających uruchomiono pierwszy tramwaj elektryczny na ziemiach polskich. Opowieść o wystawie, którą zwiedziło 1 mln 150 tys. osób i podczas której padł pierwszy gol w historii polskiej piłki nożnej ilustrowana będzie oryginalną, mało znaną ikonografią i pamiątkami z Wystawy.

Tomasz Kuba Kozłowski - pracownik Domu Spotkań z Historią w Warszawie - koordynator programu "Warszawska Inicjatywa Kresowa". Popularyzator wielowątkowego dziedzictwa Kresów, autor wystaw, organizator spotkań, dyskusji, promocji książek i wieczorów autorskich, projekcji filmowych, pokazów, wykładów dla dorosłych, warsztatów dla dzieci i młodzieży poświęconych Kresom. Autor wielu publikacji dotyczących migracji i uchodźców, historii harcerstwa, I wojny światowej, dziedzictwa Kresów. Odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2015).

Wstęp wolny.