Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat wydarzenia ze zdjęciem Ewy Winnickiej.

Ewa Winnicka - spotkanie z cyklu #premieraonline

2021-06-17 ( czwartek )
20:00
Empik, ul. Ratajczaka 44, Poznań; online

Czy mogliśmy podbić Amerykę? Na to pytanie Ewa Winnicka stara się odpowiedzieć w książce "Greenpoint. Kroniki Małej Polski" (Wydawnictwo Czarne). Podczas spotkania autorskiego online zdradzi fascynujące ciekawostki na temat nowojorskiej dzielnicy zamieszkiwanej przez tysiące Polaków. Rozmowę z pisarką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Nowojorski Greenpoint - przedsionek ziemi obiecanej, do którego od ponad stu pięćdziesięciu lat przybywają Polacy w poszukiwaniu lepszego życia. Budują swoje kościoły, sklepy, kluby. Niektórzy dorobili się milionów, inni poszli na dno. Książka Ewy Winnickiej to wciągająca kronika tego zakątka Brooklynu. Autorka opowiada o historii "Polish neighborhood", poczynając od XVII wieku, poprzez kolejne punkty zwrotne, fale imigrantów, rewolucje i przełomy. Zagląda przez okna do zatłoczonych "sabłejów", odwiedza przytułki dla bezdomnych i eleganckie apartamenty, podczytuje listy i pamiętniki, podgląda wesela i pogrzeby. Słucha opowieści o miłości i nienawiści, ambicji i rezygnacji. Razem ze swoimi bohaterami śni amerykański sen, który ziści się tylko nielicznym. To opowieść nie tylko o Małej, ale i o Dużej Polsce.

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.

Zobacz www.facebook.com/empikcom