Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Korytarz więzienny: Dorosły z dzieckiem.

Nina Olszewska: "Pudło. Opowieści z polskich więzień" - premiera

2020-05-05 ( wtorek )
19:00
Agencja autorska Opowieści, Wydawnictwo Poznańskie, ul. Fredry 8, Poznań

W ramach OPOWIEŚCI W CZASACH ZARAZY organizatorzy zapraszają na Premiery z Wydawnictwem Poznańskim.

Bohaterką drugiej Premiery z Wydawnictwem Poznańskim będzie Nina Olszewska i jej książka "Pudło. Opowieści z polskich więzień".
Rozmowę poprowadzi Wojciech Szot.

W Polsce jest sto dwadzieścia jednostek penitencjarnych - zakładów karnych i aresztów śledczych. Zwieńczone drutem kolczastym mury pną się do nieba w centrach miast, wyrastają na przedmieściach, górują nad miasteczkami. Statystyczny osadzony w polskim więzieniu jest mężczyzną. Odbywa karę za przestępstwo przeciwko mieniu, najczęściej za kradzież z włamaniem. Wyrok - od trzech do pięciu lat.

Najpierw przechodzi się przez bramę, która strasznie trzeszczy. To trzeszczenie zapamiętuje się do końca życia - mówi Robert. Edward ubolewa, że prawdziwych gitów już nie ma. Tomasz w tym samym roku został ojcem i zabił człowieka. Wszyscy musieli nauczyć się żyć w pudle. A to inne życie niż tamto na zewnątrz.

Nina Olszewska rozmawia z ludźmi, dla których świat zatrzymał się na krócej lub dłużej. Ich dzieci rosną, zaczynają i kończą szkoły, bliscy rodzą się i umierają - lub zapominają. Statystyki mówią, że mniej więcej połowa tu wróci. Trudno uwierzyć, że tak im nie po drodze z wolnością, że dobrze im za tym murem.

_
akt.lt

Zobacz www.facebook.com/events/246496079882398/