Kultura w Poznaniu

Kalendarium

dzieci robią gliniane obrazki

Gra przestrzenią - półkolonie dla dzieci w wieku 10-13 lat w Arsenale

2018-07-09 ( poniedziałek ) – 2018-07-13 ( piątek )
Galeria Miejska Arsenał, ul. Stary Rynek 6, Poznań

II turnus warsztatów, podczas których, za pomocą łączonych technik i mediów, prowadzący wykonywać będą z dziećmi obiekty 3D i na płaszczyźnie. Celem zajęć, realizowanych wspólnie z Pracownią Pomysłów i Pracownią Gliniana Kula, jest rozwój wyobraźni przestrzennej i zapoznanie uczestników z zasadami tworzenia ceramiki.

Program:

dzień I, poniedziałek - Diorama z zielenią miejską

Przestrzeń to przede wszystkim miejsce, w którym żyjemy. Nasze domy, mieszkania lub pokoje. To nasze miasta. Co czyni przestrzeń naszego miasta przyjemną? (Rozmowa na temat znaczenia zieleni w naszym otoczeniu). A gdybyśmy spróbowali zamknąć ją w ramę, próbując sprezentować ją komuś bliskiemu?

Tworzymy wraz z dziećmi dioramy, modelując je w glinie i zdobiąc angobami (nietoksycznymi farbami do ceramiki).

dzień II, wtorek - Architektura zieleni

Zieleń jest nieodłącznym elementem przestrzeni miasta. Podczas tego spotkania dowiemy się, co znaczy pojęcie "architektura krajobrazu" i jak może wyglądać praca z organicznym materiałem. Utrwalimy wraz z dziećmi piękno natury we własnoręcznie zrobionym reliefie, wykonanym z użyciem gliny, naturalnych roślin, kamyków oraz piasku. Efektem pracy będzie gipsowy odlew obrazu.

dzień III, środa - Jestem architektem. Gra planszowa

Czym różni się zabawa na płaszczyźnie od zabawy w 3D? Jak wpływa kolor na rozumienie przestrzeni? Jakie kolory lubicie mieć obok siebie?

Podczas tych warsztatów będziemy projektować w grupach gry planszowe. Główną inspiracją będzie plan przestrzeni miejskiej.

Pracujemy z płaszczyzną (plansza do gry) i z przestrzenią (pionki do gry). Do wykonania projektu użyjemy kolorowego papieru, brystolu, rolek, kartoników, kleju.

dzień IV, czwartek - Projektowanie dla przyszłości

Czy zamieszkiwanie przestrzeni kosmicznej jest możliwe? Jak mogłoby wyglądać kosmiczne miasto i komunikacja w nim? Czy dom musi być bryłą? Czy pojazd musi mieć koła? Przy użyciu gipsu opatrunkowego, kartonów, rolek i innych materiałów tworzymy wraz z dziećmi alternatywne i funkcjonalne projekty mieszkań i domów 3D. Zaprojektujemy również i wykonamy fantazyjne środki komunikacji za pomocą kartonów i rolek.

dzień V, piątek - Osiedle marzeń. Funkcja czy fantazja?

Czy możecie zaprojektować swoje wymarzone osiedle? Co mogłoby się tam znajdować? Czy wchodzenie po schodach to konieczność, a może inaczej możemy się dostać na piąte piętro? Zbudujemy alternatywne miejsce tworzone przez dzieci. Chciałybyśmy zachęcić dzieci do zbudowania wspólnego, fantastycznego osiedla. Do wykonania tego projektu użyjemy kartonów, rolek, taśm, sznurków, takera, zszywacza, kleju.

Pod koniec zajęć, podsumowując całotygodniowy cykl wspólnych działań, dzieci zaprojektują i pomalują własną ekotorbę na swoje prace wykonane podczas półkolonii.

Prowadzący: Pavla Koralewska - projektantka zabawek, ceramik, Katarzyna Poniecka - ceramik, kulturoznawczyni, mama.

Półkolonie są bezpłatne. Zapisy joanna.tekla@arsenal.art.pl 61 852 9501.