Kultura w Poznaniu

Rozmowy

O plebiscycie na najlepszy gastroneon w Poznaniu i o tym, co neony skrojone na wymiar wnoszą do miejskiej estetyki, opowiada Tomasz Bombrych - pomysłodawca i twórca kilku edycji mapy Z bliska/Z daleka, w której zebrał poznańskie murale, graffiti, neony i typografię.

Czytaj artykuł

Od pięciu lat Mateusz Nowacki, Joanna Pańczak i Marta Wiśniewska prowadzą na naramowickim osiedlu Lotaryńską 6: Mikro Dom Kultury i Centrum Inicjatyw Lokalnych. Przez ten czas oddolnie tworzona inicjatywa na stałe wpisała się w społeczność dzielnicy, skupiając osoby, którym bliskie są wspólnotowe działania twórcze, osiedlowe mikrohistorie i ekologia. Joanna Pańczak i Mateusz Nowacki opowiadają o drodze do zmian i planach na dalsze uwspólnianie Lotaryńskiej.

Czytaj artykuł

- Inne miasta w Polsce mają już swoje flagowe marki muzyczne, dlatego tym bardziej teraz pora na Poznań! My podejmujemy się tego wyzwania i chcemy zrobić to, jak najlepiej. Nigdy nie jest za późno na zbudowanie legendy - mówią Krzysztof Wawrzyniak, CEO i prezes zarządu Good Taste Production oraz Agnieszka Kopiewska, szefowa komunikacji Good Taste Production. Pierwsza edycja Bittersweet Festival odbędzie się w dniach  14-16 sierpnia 2025 w poznańskim parku Cytadela.

Czytaj artykuł

O Andrzeju Babińskim, poecie osobnym, wyklętym, który wciąż pozostaje poza głównym obiegiem literatury opowiada Marta Sokołowska. W 40. rocznicę śmierci artysty postanowiła go przypomnieć.

Czytaj artykuł

W kontekście kolejnej edycji festiwalu "Rusałka - jezioro, które łączy", organizowanego przez Barak Kultury, można nie tylko pytać o kształt tegorocznego wydarzenia, ale przede wszystkim na nowo przywołać historię tego miejsca i ludzi, dzięki którym ono powstało. To szansa na dyskusję. O historii nie tylko Rusałki i o tegorocznym festiwalu opowiadają pomysłodawcy wydarzenia: Przemek Prasnowski, prezes Fundacji Barak Kultury oraz historycy - Jan Kwiatkowski i Paweł Skrzypalik.

Czytaj artykuł

Pierwsza zasada to obcowanie z przyrodą - zawsze chcemy robić to jak najczęściej. Potem jest sport, a także różne inne uciechy, które też pomagają lepiej żyć. No i nie zapominajmy o jeszcze jednym - potrzeba dużo miłości - mówią Lew Winogradzki i Rat One, członkowie zespołu Rat Kru, który w maju wydaje nowy album Bloki i Smoki.

Czytaj artykuł

- Ten rok jest dla nas wyjątkowy - mówi Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. - Świętujemy dziesięciolecie Bramy Poznania, która, śmiem twierdzić, zmieniła świat wystawienniczy w mieście.

Czytaj artykuł

- Wszystko, co dzieje się w ramach Listy uchybień to tematy, które związane są z codziennością pracy w kulturze, czyli wielością zadań, jakie trzeba wykonywać; budowaniem i pogłębianiem relacji międzyludzkich; niskimi płacami - o spektaklu Lista uchybień opowiada Ewelina Banaszek, realizatorka i producentka wydarzenia.

Czytaj artykuł

Galeria Miejska Arsenał po prawie trzech latach wraca na Stary Rynek. Po przebudowie i modernizacji budynku zaprasza do doświadczania sztuki. Wita też nową nazwą GaMA. O zmianach w galerii opowiada jej dyrektor - Marek Wasilewski.

Czytaj artykuł

- Jeśli uwolnimy świat od kłamstw marketingu, korporacyjnej chciwości napędzanej wojną oraz strachem, to nadal istnieje szansa na lepszą przyszłość. Możliwe, że jesteśmy tym ostatnim pokoleniem, które ma możliwość podjęcia buntu - mówi Michał Kmieciak, który wkrótce wyda swój nowy album.

Czytaj artykuł

Do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru będzie można oglądać najlepsze prace ogólnopolskiego konkursu dla fotoreporterów i dokumentalistów! O Poznańskiej Nagrodzie Fotograficznej opowiada Filip Springer, uznany pisarz i fotoreporter oraz przewodniczący konkursowego jury.

Czytaj artykuł

Pyramida Gallery przy ul. Garbary 64 to młoda galeria o ciekawej historii i planach na przyszłość. Co leży u podstaw jej działalności? Na jakie wartości stawia? O tym w rozmowie z Florentyną Macioszczyk i Juliuszem Zenkner

Czytaj artykuł

Modę z odzysku, wiedzę o konsekwencjach fast fashion i sztukę szukającą rozwiązań - to wszystko znajdziecie w poznańskim Zamku. O najnowszej wystawie Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań opowiada jej kuratorka Marta Smolińska.

Czytaj artykuł

Czy twórcza wolność i bunt rozgoszczą się w murach Muzeum Narodowego w Poznaniu? A może będziemy mieli szansę spotykać się z legendą? O wystawie Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku opowiadają jej współkuratorzy - Anna Borowiec i Krzysztof Gajda. Pyta Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

- Cała mistyfikacja, jaką stworzył wokół spotkania z Callas, była możliwa tylko w tamtych czasach. Dzisiaj dałoby się ją zweryfikować w pięć minut, bo przecież albo masz selfie z gwiazdą, albo nie masz. Kaczyński natomiast miał wrodzony spryt i wyczucie, co można wykorzystać dla swoich celów i potrzeb - mówi Bartosz Żurawiecki, autor książki Primadonna. Biografia Bogusława Kaczyńskiego.

Czytaj artykuł

- Czas bardów, piszących teksty tak długie, że piosenka musi trwać siedem minut, opowiadając o wszystkim ze szczegółami, już się skończył. Żyjemy wśród tylu informacji, przekazów i słów, że naprawdę wystarczy esencja, a interpretację trzeba zostawić słuchaczowi - mówią Paweł Świderski i Michał Pełechaty z poznańsko-kołobrzeskiego duetu EłMi.

Czytaj artykuł

- Nie wyobrażałem sobie sukcesu na taką skalę. Mam raczej taką przypadłość, że zawsze wyglądam już inaczej niż w produkcjach, w których występuję, więc nie miałem problemu z tym, że byłem rozpoznawany. A w przypadku 1670 pojawiła się nagle jakaś zbiorowa histeria! - mówi Michał Sikorski, aktor znany m.in. z serialu 1670, ale również ze spektakli Teatru Polskiego w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Najważniejsze, żeby tworzyć koncerty dla ludzi, skala wydarzenia i miejsce mają mniejsze znaczenie. Nie potrzeba przecież wielkich frazesów i sal koncertowych, żeby wykreować coś wspaniałego. W wychodzeniu na scenę chodzi o dzielenie się - mówi Jakub Dera, poznański pianista, pedagog i kierownik artystyczny nowego festiwalu muzycznego IDEA.CZAS.MIEJSCE.

Czytaj artykuł

Łączy ich zbliżony światopogląd i podobna wrażliwość. Obaj tworzą w myśl społecznej sprawiedliwości. Zazwyczaj w maksymalnie trzech kolorach. Z Szymonem Szymankiewiczem - autorem i Grzegorzem Myćką - kuratorem wystawy Nur für Polen rozmawia Monika Nawrocka-Leśnik.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4