Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Norweski reżyser, Benjamin Ree, zwycięzcą Nagrody Wolności przyznanej podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity w Kinie Muza. Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce potrwa jeszcze do niedzieli. Nagroda Wolności, ufundowana przez Miasto Poznań, została przyznana po raz czwarty.

Czytaj artykuł

Ten weekend w Poznaniu upłynie pod znakiem Nocy Muzeów, jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w roku, umożliwiających zapoznanie się szeroką ofertą muzealniczą i to zupełnie za darmo! Czekają nas także liczne koncerty i spektakle, wernisaże, spotkania autorskie, oraz finały: XVI Międzynarodowego Festiwalu Universitas Cantat 2024 i 21. Millennium Docs Against Gravity.

Czytaj artykuł

Fotografowała życie nocne, uwieczniała codzienność mniejszości i marginalizowanych osób w latach 70. i 80. Jej ujęcia były surowe, bezwzględne, prawdziwe - "The New York Times" określił ją mianem "Nan Goldin Czechosłowacji". Libuše Jarcovjáková, bo o niej mowa, to bohaterka dokumentu I'm Not Everything I Want To Be w reżyserii Kláry Tasovskiej, który zadebiutował na 74. edycji Berlin International Film Festival.

Czytaj artykuł

O Andrzeju Babińskim, poecie osobnym, wyklętym, który wciąż pozostaje poza głównym obiegiem literatury opowiada Marta Sokołowska. W 40. rocznicę śmierci artysty postanowiła go przypomnieć.

Czytaj artykuł

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza na kolejną edycję 2-dniowych warsztatów adresowanych do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z pisaniem i publikowaniem w sieci. Spotkania pod hasłem WYRAZiście odbędą się w limitowanym gronie uczestników i będą całkowicie darmowe - dlatego warto pospieszyć się ze zgłoszeniem!

Czytaj artykuł

Przyglądając się wszystkim rzeczom, jakie dzieją się w tym kraju, wielu z nas ma ochotę samemu ubrać się w kaftan bezpieczeństwa - choćby dla własnego dobra. O chorobach, plagach, chaosie, strachu i niesprawiedliwości, jakie toczą Polskę śpiewało już wielu, ale chyba nikt w muzyce rockowej nie zrobił ostatnio tego tak dobrze jak właśnie Dr Misio. Arkadiusz Jakubik i jego załoga wydali niedawno swój nowy, piąty już album Chory na Polskę (2023), który okazał się wyjątkowo trafną diagnozą kraju nad Wisłą.

Czytaj artykuł

"Mocny uścisk dłoni - przemiły uśmiech - głębokie spojrzenie rozumnych oczu... Postać dziewczęca, smukła, subtelna sylwetka - rozwiana czupryna jasno - blond włosów" - czytamy w "Nowym Kurierze" (nr 111/1932) w artykule U czarodziejki uroku i wdzięku. Anonimowy autor tym sposobem zapowiedział rzecz, którą wszyscy czytelnicy uwielbiają, czyli wywiad z kolejną gwiazdą, która odwiedziła Poznań. I to po raz pierwszy!

Czytaj artykuł

W kontekście kolejnej edycji festiwalu "Rusałka - jezioro, które łączy", organizowanego przez Barak Kultury, można nie tylko pytać o kształt tegorocznego wydarzenia, ale przede wszystkim na nowo przywołać historię tego miejsca i ludzi, dzięki którym ono powstało. To szansa na dyskusję. O historii nie tylko Rusałki i o tegorocznym festiwalu opowiadają pomysłodawcy wydarzenia: Przemek Prasnowski, prezes Fundacji Barak Kultury oraz historycy - Jan Kwiatkowski i Paweł Skrzypalik.

Czytaj artykuł

Ponad 90 miejsc i około 200 wydarzeń znajdziemy w programie tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu. To wyjątkowa okazja, żeby spędzić niezapomniany wieczór z kulturą, podziwiając cenne eksponaty i oglądając nowe i stałe wystawy.

Czytaj artykuł

Bohaterowie filmu potrafią stworzyć sobie własną, autonomiczną rzeczywistość. Reżyser ukazuje ją z delikatnością i zachwytem, nie uciekając przy tym od społecznego kontekstu, krytyki japońskiego systemu edukacji i toksycznej męskości - o filmie Monster pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Poradniki Jak przeklinać? i Jak robić przekręty, Zaklęcie na "w", Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności czy atlas regionalizmów Od mikmaka do zazuli to tylko wyimek tego, co Michał Rusinek napisał (nie mówiąc o tłumaczeniu) dla najmłodszych. Literaturoznawca spotka się z niedorosłymi jeszcze czytelnikami 17 maja w Księgarni z Bajki.

Czytaj artykuł

Zderzenie dwóch światów, z których każdy zmaga się z własnymi problemami, może generować ogromne napięcia i frustracje. Ale może też być punktem wyjścia do zmiany świata na lepsze, choćby w myśl zasady "When you eat together, you stick together" (z ang. "Kiedy razem jecie, w zgodzie żyjecie"). O tym właśnie na ekranach kin opowiada nam jeden z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów kina społecznego, Kenneth Loach.

Czytaj artykuł

Film dokumentalny pokazuje prawdziwych ludzi i prawdziwe historie. Ale przede wszystkim powinien też budzić emocje, musi w nas zostać na dłużej. Te dwa tytuły - a może właściwie ich bohaterki, już po pierwszej lekturze/spotkaniu stały mi się bliskie. Ostatnia wyprawa Elizy Kubarskiej to hołd złożony Wandzie Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych himalaistek świata, ale też kobiecie o niebywałej sile charakteru. Karolina Lucyna Domagalska z kolei w Nie jesteś sama podziękowała w imieniu wielu z nas (a moim na pewno) dziewczynom z Aborcyjnego Drem Teamu.

Czytaj artykuł

Nadmierny pesymizm, tendencja do idealizowania narodowej historii, brak zaufania do instytucji państwowych, wrogość wobec obcych oraz kolektywny narcyzm to cechy, które wedle prof. Michała Bilewicza, psychologa społecznego, charakteryzują naród, który doświadczył traumy. Niejednej, ale wielu. Jeżeli członek takiego narodu nie przeżył jej bezpośrednio, to dostarczono mu ją formie międzypokoleniowego przekazu rodzinnego lub kulturowego.

Czytaj artykuł

Vardę poznajemy jako świadomą siebie i otaczającego świata twórczynię. Czerpała inspiracje z ruchu surrealistycznego, znakomicie wplatając je do dokumentalnego spojrzenia na świat. Interesowały ją jednostki znajdujące się na marginesie, osoby odrzucone przez społeczeństwo. Dziś często mówi się o jej twórczości w kontekście feministycznym, ale Varda wielokrotnie podkreślała, że jej jedyną motywacją było działanie na własnych zasadach.

Czytaj artykuł

Tak właśnie określić by można piątkowy koncert Chrisa Bottiego w Sali Ziemi. Co sprawiło, że jeden z najpopularniejszych trębaczy po raz kolejny zawitał w nasze poznańskie progi? Premiera. Może nie taka znowu najświeższa, bo z drugiej połowy minionego roku, ale czymże są te miesiące wobec dekady? Właśnie tyle czasu musiało minąć, by po koncertowaniu w przeróżnych składach, Botti postanowił wrócić do studia nagraniowego.

Czytaj artykuł

E-1027 to modernistyczna willa wzniesiona na samym wybrzeżu we francuskim  Roquebrune-Cap-Martin, zaprojektowana i zbudowana w latach 1926-29 przez Eileen Gray, irlandzką architektkę (bez formalnego wykształcenia) i projektantkę mebli. Tajemnicza nazwa tego domu to symboliczne uhonorowanie procesu twórczego - budynek powstał bowiem również dzięki inspiracji ówczesnego partnera życiowego, Jeana Badoviciego, francusko-romskiego architekta i krytyka. "E" odnosi się do imienia artystki, "Eileen", "10" do imienia Jean ("J" jako dziesiąta litera alfabetu, "2" - Badivici i wreszcie "7" - Gray.

Czytaj artykuł

W 1969 roku oddano do użytku pierwsze bloki na Winogradach, a siedem lat później, w 1976 roku, wbito pierwszą łopatę i rozpoczęto budowę osiedli na Piątkowie. Dwa blokowiska, bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie Poznań, liczą sobie już pół wieku. I mają się całkiem dobrze, mimo złowieszczych prognoz o degradacji betonowej wielkiej płyty.

Czytaj artykuł

Szczekanie PKM-u, dudnienie artylerii, hektolitry kawy, ramy papierosów, frontowa nuda i brud, dużo niezmywalnego brudu. "To prawda dla tych, którzy nie widzieli wojny, a gorzki uśmiech dla tych, którzy widzieli brud Donbasu. Błoto koloru khaki" - tak rozpoczyna swoją opowieść o wojnie we wschodniej Ukrainie Siergiej Siergiejewicz "Sajgon". W jego opowiadaniach beletrystyka sympatyzuje z literaturą faktu, reportaż romansuje z anegdotą. Sajgon unika patriotycznego patosu. Przekonuje, że kluczem do przetrwania i zwycięstwa są nie tyle górnolotne hasła, ile prozaiczne poczucie odpowiedzialności za kolegów z plutonu.

Czytaj artykuł
1 2 Strona 3 4 5 6