Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Juwenalia jakich nie było

Więcej, głośniej, lepiej - tak w największym skrócie można opisać tegoroczne Poznańskie Juwenalia, największą studencką imprezę roku. Przygotowania trwały długo, zobaczymy artystów z pierwszych miejsc list przebojów.

JA TU TYLKO CZYTAM. Mało, że wspaniała, to wciąż otwarta

Wiecie, kto wymyślił książkę w takiej formie, w jakiej dziś stawiamy ją na regale? I w jakich okolicznościach się to stało? Albo od kiedy czytamy po cichu i dlaczego wcześniej czytało się głośno? Mogłabym mnożyć pytania, ale będę litościwa i po odpowiedzi od razu odeślę do znakomitej Historii czytania Alberto Manguela.

Nęcą nas opowieści

Miłośnicy literatury pięknej po raz kolejny odwiedzą tłumnie CK Zamek, by posłuchać o klasyce i nowościach, kanonie i literackich trendach. Festiwal Fabuły startuje 20 maja w Centrum Kultury Zamek.

Pamięć uczestnicząca

W kontekście kolejnej edycji festiwalu "Rusałka - jezioro, które łączy", organizowanego przez Barak Kultury, można nie tylko pytać o kształt tegorocznego wydarzenia, ale przede wszystkim na nowo przywołać historię tego miejsca i ludzi, dzięki którym ono powstało. To szansa na dyskusję. O historii nie tylko Rusałki i o tegorocznym festiwalu opowiadają pomysłodawcy wydarzenia: Przemek Prasnowski, prezes Fundacji Barak Kultury oraz historycy - Jan Kwiatkowski i Paweł Skrzypalik.

Wspólna wrażliwość

Pięć wiosennych wieczorów wypełni Festiwal Bezsenność, który odbędzie się już po raz ósmy.  Kameralnych koncertów będzie można posłuchać od 20 do 24 maja, codziennie o godzinie 20, w Bazarze Poznańskim. 

Nowa nagroda literacka przyznana!

W czwartek, 16 maja w Auli Artis odbyła się Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz pierwsze edycja Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników, zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji w Poznaniu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Radio Oczyszczenie

"Coraz młodszy z wiekiem, powiedz, mordo, kto to robi lepiej?" - rapuje Taco Hemingway w singlu Makarena freestyle, powracając z hukiem po trzech latach (prawie całkowitego) milczenia albumem 1-800-Oświecenie. Już w niedzielę jeden z najbardziej wpływowych polskich muzyków ostatniej dekady zagra na MTP w ramach 1-800 Tour.

Majówka w centrum miasta

Majówka w centrum miasta może być atrakcyjna! Aktywiści z Garbar zapraszają w niedzielę na kulturalne wydarzenia na Bernardynach!

Znamy laureata Nagrody Wolności 21. MDAG!

Norweski reżyser, Benjamin Ree, zwycięzcą Nagrody Wolności przyznanej podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity w Kinie Muza. Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce potrwa jeszcze do niedzieli. Nagroda Wolności, ufundowana przez Miasto Poznań, została przyznana po raz czwarty.

Kultura na weekend

Ten weekend w Poznaniu upłynie pod znakiem Nocy Muzeów, jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w roku, umożliwiających zapoznanie się szeroką ofertą muzealniczą i to zupełnie za darmo! Czekają nas także liczne koncerty i spektakle, wernisaże, spotkania autorskie, oraz finały: XVI Międzynarodowego Festiwalu Universitas Cantat 2024 i 21. Millennium Docs Against Gravity.

MILLENNIUM DOCS. (Nie)pewność istnienia

Fotografowała życie nocne, uwieczniała codzienność mniejszości i marginalizowanych osób w latach 70. i 80. Jej ujęcia były surowe, bezwzględne, prawdziwe - "The New York Times" określił ją mianem "Nan Goldin Czechosłowacji". Libuše Jarcovjáková, bo o niej mowa, to bohaterka dokumentu I'm Not Everything I Want To Be w reżyserii Kláry Tasovskiej, który zadebiutował na 74. edycji Berlin International Film Festival.

Babiński wciąż żywy

O Andrzeju Babińskim, poecie osobnym, wyklętym, który wciąż pozostaje poza głównym obiegiem literatury opowiada Marta Sokołowska. W 40. rocznicę śmierci artysty postanowiła go przypomnieć.

Zapisz się na warsztaty dziennikarskie dla młodzieży

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza na kolejną edycję 2-dniowych warsztatów adresowanych do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z pisaniem i publikowaniem w sieci. Spotkania pod hasłem WYRAZiście odbędą się w limitowanym gronie uczestników i będą całkowicie darmowe - dlatego warto pospieszyć się ze zgłoszeniem!

Rozterki chorego doktora

Przyglądając się wszystkim rzeczom, jakie dzieją się w tym kraju, wielu z nas ma ochotę samemu ubrać się w kaftan bezpieczeństwa - choćby dla własnego dobra. O chorobach, plagach, chaosie, strachu i niesprawiedliwości, jakie toczą Polskę śpiewało już wielu, ale chyba nikt w muzyce rockowej nie zrobił ostatnio tego tak dobrze jak właśnie Dr Misio. Arkadiusz Jakubik i jego załoga wydali niedawno swój nowy, piąty już album Chory na Polskę (2023), który okazał się wyjątkowo trafną diagnozą kraju nad Wisłą.

ZAPISKI Z LAMUSA. Czarodziejka

"Mocny uścisk dłoni - przemiły uśmiech - głębokie spojrzenie rozumnych oczu... Postać dziewczęca, smukła, subtelna sylwetka - rozwiana czupryna jasno - blond włosów" - czytamy w "Nowym Kurierze" (nr 111/1932) w artykule U czarodziejki uroku i wdzięku. Anonimowy autor tym sposobem zapowiedział rzecz, którą wszyscy czytelnicy uwielbiają, czyli wywiad z kolejną gwiazdą, która odwiedziła Poznań. I to po raz pierwszy!

W kolejce do muzeum

Ponad 90 miejsc i około 200 wydarzeń znajdziemy w programie tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu. To wyjątkowa okazja, żeby spędzić niezapomniany wieczór z kulturą, podziwiając cenne eksponaty i oglądając nowe i stałe wystawy.

Dzieci i potwory

Bohaterowie filmu potrafią stworzyć sobie własną, autonomiczną rzeczywistość. Reżyser ukazuje ją z delikatnością i zachwytem, nie uciekając przy tym od społecznego kontekstu, krytyki japońskiego systemu edukacji i toksycznej męskości - o filmie Monster pisze Bartosz Żurawiecki.

Testowane na dzieciach

Poradniki Jak przeklinać? i Jak robić przekręty, Zaklęcie na "w", Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności czy atlas regionalizmów Od mikmaka do zazuli to tylko wyimek tego, co Michał Rusinek napisał (nie mówiąc o tłumaczeniu) dla najmłodszych. Literaturoznawca spotka się z niedorosłymi jeszcze czytelnikami 17 maja w Księgarni z Bajki.

PROSTO Z EKRANU. Wspólnie

Zderzenie dwóch światów, z których każdy zmaga się z własnymi problemami, może generować ogromne napięcia i frustracje. Ale może też być punktem wyjścia do zmiany świata na lepsze, choćby w myśl zasady "When you eat together, you stick together" (z ang. "Kiedy razem jecie, w zgodzie żyjecie"). O tym właśnie na ekranach kin opowiada nam jeden z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów kina społecznego, Kenneth Loach.

MILLENNIUM DOCS. Kobiety żelazne

Film dokumentalny pokazuje prawdziwych ludzi i prawdziwe historie. Ale przede wszystkim powinien też budzić emocje, musi w nas zostać na dłużej. Te dwa tytuły - a może właściwie ich bohaterki, już po pierwszej lekturze/spotkaniu stały mi się bliskie. Ostatnia wyprawa Elizy Kubarskiej to hołd złożony Wandzie Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych himalaistek świata, ale też kobiecie o niebywałej sile charakteru. Karolina Lucyna Domagalska z kolei w Nie jesteś sama podziękowała w imieniu wielu z nas (a moim na pewno) dziewczynom z Aborcyjnego Drem Teamu.

Strona 1 2 3 4