Śpiewają o zakarminowanych ustach i zapurpurowionych paznokciach ("Za"), bywają bohaterkami ośmiobitowych gier komputerowych ("Tramwaj") i czasem zdarza im się spadać masłem w dół ("Masłem"). Twórczość Drekotów nie daje się upchnąć do żadnej gatunkowej szuflady. Założycielka zespołu, perkusistka Ola Rzepka oraz jej koleżanki - Natalia Pikuła i Izolda Sorenson, mają niebywały talent do omijania wszelkich kategorii. "Drekoty są zjawiskiem, jakie zdarza się raz na kilka lat. Poza skalą" - przekonywał Jacek Świąder w "Gazecie Wyborczej". Przyzna mu rację każdy, kto sięgnie po debiutancką "Persentynę" (wydaną pod koniec 2012 roku przez wytwórnię Thin Man Records). Stałe jest tylko bazowe instrumentarium (perkusja i klawisze) oraz potrójny wokal.
Cuba de Zoo to z kolei przeciwieństwo alternatywnych Drekotów - od początku konsekwentnie trzymają się rocka. Początki zespołu założonego przez Kubę Podolskiego, Adama Goniszewskiego i Przemka Nagadowskiego sięgają 2010 roku. Wszyscy fani Papcia Chmiela z pewnością już się domyślają, skąd wzięła się nazwa - od głównego bohatera serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", Tytusa de Zoo! Pierwsze cztery utwory wrzucone do sieci ("Czarne auto", "Atlantis", "Grób" i "Aqua di Vita") przykuły uwagę internautów oraz Radiowej Trójki (pierwsza z wymienionych piosenek znalazła się nawet na 12. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego). Premiera pierwszej płyty - dobrze przyjętego przez słuchaczy i krytyków "Rozkazu" - miała miejsce w maju 2011 roku. Drugi, równie pozytywnie oceniany, album "Trucizna" pojawił się dwa lata później. Cuba de Zoo wystąpili dotąd między innymi na Open'er Festival w Gdyni, w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej oraz na XLIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobyli drugie miejsce w konkursie "Debiuty".
Czy pomiędzy tą szóstką rzeczywiście zaiskrzyło? O tym przekonamy się już w najbliższy czwartek w Centrum Kultury Zamek.
Karolina Gumienna
- Drekoty i Cuba de Zoo - koncert
- 21.08, g. 20
Centrum Kultury Zamek - bilety: 20 zł