Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Tomiki poetyckie WBPiCAK walczą o nagrody literackie

Aż 4 książki spod szyldu wydawnictwa WBPiCAK otrzymały w ostatnich dniach nominacje do nagród w ważnych konkursach literackich. Poeci powalczą o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. 

. - grafika artykułu
Kamila Janiak, "Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie" - kisążka nominowana do Nagrody Poetyckiej Silesius

Do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książkę wydaną w roku 2019, nominację otrzymał tomik Dziewięć dni w ścianie Jakuba Kornhausera. Z kolei o Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii Książka roku 2020 powalczą 3 tomiki wydane przez WBPiCAK: Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie Kamili Janiak, Na próbę Aldony Kopkiewicz oraz Karapaks Natalii Malek.

Jakub Kornhauser to poeta, tłumacz, redaktor, wykładowca akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował trzy tomy wierszy, za Drożdżownię  (2015) otrzymał już Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Jakub Skurtys w "artPapier" tak pisze o kolejnym nominowanym tomiku: ""Załóżmy jednak, że świat przedstawiony w prozach Kornhausera przybywa z przeszłości, na takiej samej zasadzie, na jakiej przybywało Mickiewiczowskie Soplicowo czy Dukla Stasiuka. W każdej z czterech części tomu mielibyśmy zatem do czynienia z opowieścią o pewnym utraconym już świecie, przychodzącym spoza czasu, ale zamiast sentymentalnej nostalgii, poddanym surrealistycznemu udziwnieniu. Podstawowy problem, który nurtuje w przypadku nowej prozy Kornhausera, to jej przystawalność do naszej rzeczywistości i współczesnych napięć kulturowych."

Kamila Janiak, znana także pod pseudoniemm Daisy Kowalsky, to poetka i wokalistka, która śpiewa i tworzy teksty w zespołach: Das Moon, We hate roses i Krůk. Obecnie pracuje nad projektem solowym. W jej najnowszym tomiku, jak wynika z informacji prasowej wydawnictwa: "Janiak zastanawia się nad losem wykluczonych i marginalizowanych, ludzi w trudnej sytuacji ekonomicznej i jednocześnie prywatnej, borykających się z wielopoziomową przemocą - w tym dzieci, które trwają tu w swoistym zamieszeniu między wrogą rzeczywistością a marzeniami o przestrzeniach i przygodach znanych z popkultury. To zbiór mocny i jednocześnie cichy: krzyk jest tu skryty pod warstwą dobrze wyważonych, choć dobitnych fraz i lakonicznych, lecz dosadnych słów."

Aldona Kopkiewicz pisze książki poetyckie, a także prozę i eseje. O tomiku Na próbę wydawnictwo pisze, że nie brak w nim intelektualnych spekulacji na temat miłości, samotności, rozstań i oddaleń, zabierania głosu i milknięciu. Michał Pabian, w recenzji dla kultura.poznan, zaznacza: "Kopkiewicz pisze w niepowtarzalny sposób. Delikatny, ulotny, a zarazem wnikliwy i dostępny dla czytelnika. W centrum jej tematycznych zainteresowań stoi pojęcie miłości, przywiązania, budowania relacji. Poetyckim idiomem obserwuje moment zaistnienia. Moment, w którym terminy, słowa, elementy ciała zyskują niepowtarzalne znaczenia."

Natalia Malek wydała 3 tomiki poetyckie, poza tym jest także tłumaczką i kuratorką wydarzeń literackich. Współtwórczyni nieformalnej grupy artystycznej kobiet Wspólny Pokój, prowadzi seminaria na temat literatury anglojęzycznej oraz związków literatury i sztuk wizualnych. Na temat jej nominowanego tomiku czytamy, że: "Połączenia między opisywanymi postaciami, przedmiotami czy problemami są nieustannie negocjowane, odwracane i twórczo interpretowane: korytarze ciągną tu ludźmi, pasaże piżam prowadzą w burzliwych przepływach do budek telefonicznych i owocostanów. Ów wyrazisty styl poetki decyduje o nietypowym kształcie samych wierszy."

Nazwiska laureatow Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zostaną ogłoszone 10 lipca, podczas Festiwalu Miłosza, a Nagrody Poetyckiej Silesius - 16 października.

oprac. iz