Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Trzy korony jazzu

Otwartość improwizacji, intensywna brzmieniowość, jak również ogromna wrażliwość twórcza to tylko niektóre elementy, które nasuwają się na myśl o tym artyście. Maciej Obara to jedno z czołowych nazwisk z zakresu muzyki jazzowej nie tylko w kraju, ale i za granicą. Już w sobotę w CK Zamek odbędzie się koncert premierowy będący częścią obchodów 50-lecia istnienia wytwórni ECM i jesiennej trasy koncertowej zespołu Maciej Obara Quartet.

. - grafika artykułu
Maciej Obara Quartet, fot. materiały prasowe

Kwartet Obary, a więc Maciej Obara na saksofonie altowym, Dominik Wania przy fortepianie, Ole Morten Vågan na kontrabasie oraz Gard Nillsen na perkusji, to grupa wyjątkowa. Czym wyróżnia się pośród innych zespołów jazzowych? Tym, że ich muzyka jest wielopłaszczyznowa. Składają się na nią nie tylko indywidualizm osobowościowy instrumentalistów, lecz także, a może przede wszystkim, umiejętność odnalezienia wspólnego języka muzycznego oraz przestrzeni do wyrażania własnej ekspresji. Cechą wyróżniającą kwartet jest z pewnością skupienie się na aspekcie brzmieniowości. Oscylujący między liryzmem i wybuchowością intensywne brzmienie saksofonu altowego Obary, równoważy klasyczny warsztat i doskonałą technikę Wani.

Nieprzypadkowym dla połączenia tych światów stało się spotkanie młodych artystów w zespole Tomasza Stańki, gdzie ukształtowała się ich świadomość improwizacyjna. Swoistym epitafium dla trębacza jest utwór zamykający album "Three Crowns", czyli ballada autorstwa Obary zatytułowana "Mr.S", bliska charakterem słynnej "Balladynie". Nie bez przyczyny w muzycznej narracji zespołu Obary znaleźli się także Norwegowie - jazzmani otwarci na przestrzenność i improwizację. I choć w tematach kompozycji najnowszego albumu, Obara położył nacisk na melodię, to służą one jednak jedynie zarysom tego, co każdy z muzyków może im nadać: kształtom, kolorom oraz sile ekspresji tworzonej wspólnie improwizacji.

Tytuł albumu "Three Crowns" odwołuje się do najwyższego szczytu Pienin Środkowych. Na "Trzech koronach" znajdziemy sześć kompozycji Obary oraz dwie interpretacje utworów Mikołaja Góreckiego: pierwszą część suity "Trzy utwory w dawnym stylu" oraz "Małe requiem dla pewnej Polki", które wybrzmią podczas najbliższego koncertu. Saksofonista wraz z członkami swojego kwartetu nadaje kompozycjom Góreckiego nowy charakter, umiejscawiający utwory kompozytora w stylistyce współczesnego jazzu.

Pozycja polskiego saksofonisty w jazzowym świecie nieustannie rośnie. W maju 2019 roku wraz z kwartetem wygrał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie BMW Jazz Welt Award, gdzie jury doceniło zespół za "ogromną amplitudę emocji, dynamikę oraz możliwość ekspresji, którymi zaskoczył i zafascynował publiczność Maciej Obara i jego kwartet. To właśnie liryczność brzmienia Obary, siła kompozycji oraz spontaniczność i nieskrępowana siła improwizacji tego wybitnego zespołu sprawiły, że kwartet stał się tegorocznym zwycięzcą".

Należy podkreślić, że taki a nie inny tytuł albumu kwartetu nie pojawia się bez przyczyny. Każdy z artystów jest bowiem w punkcie szczytowym swojej kariery. Czym wybitni muzycy mogą nas jeszcze zaskoczyć? O tym, przekonamy się już niebawem.

Katarzyna Nowicka

  • Maciej Obara Quartet
  • 30.11, g. 19
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • bilety: 40 i 50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019