Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Małżeństwo poezją związane

Już niedługo zespół Stare Dobre Małżeństwo będzie obchodzić Koralowe Gody. Koncert w Auli UAM to najlepsza okazja, by przekonać się jak po niemal 35 latach artystycznej działalności grupa sprawdza się na scenie. W ulubionym miejscu jej lidera, Krzysztofa Myszkowskiego, który ubiegłorocznym, dwupłytowym albumem "Memorabilia" zafundował - nam i sobie - prawdziwy powrót do przeszłości.

. - grafika artykułu
Bolesław Pietraszkiewicz, Krzysztof Myszkowski i Roman Ziobro, fot. materiały prasowe

Mimo iż nadchodzący koncert SDM nie został zapowiedziany jako prezentacja nowej płyty, to jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że zespół skupi się właśnie na premierowych piosenkach. Również dlatego, że "Memorabilia" to jedna z tych pozycji z jego imponującej dyskografii, która wydaje się być przeznaczona przede wszystkim na scenę. Dwudziesty krążek to udany powrót do "miodowych lat" Starego Dobrego Małżeństwa - do genezy jego twórczości, która mimo upływu lat, a co po części za tym idzie, charakteru już zupełnie nieprzystającego do "głównego nurtu" muzycznego rynku, wciąż cieszy się uznaniem wielu melomanów.

Aktualny skład zespołu tworzą: Krzysztof Myszkowski, Bolesław Pietraszkiewicz i Roman Ziobro, jednak warto zaznaczyć, że w ciągu kilkudziesięcioletniej historii SDM muzyków przewinęło się o wiele, wiele więcej. Formalnie w zespole grało ponad dwudziestu instrumentalistów, drugie tyle współpracowało z nim w mniejszym bądź większym zakresie. A "Memorabilia" to przede wszystkim utwory z udziałem gości, którzy towarzyszyli zespołowi przez te wszystkie lata. Mowa tu choćby o Andrzeju Sidorowiczu, z którym debiutował Myszkowski, Wacławie Juszczyszynie z zaprzyjaźnionej Wolnej Grupy Bukowina, Mikołaju Korzistce, Zbigniewie Stefańskim czy Piotrze Bakalu.

A skoro już mowa o początkach formacji, to warto przypomnieć, że przełomowym momentem był dla niej udział w eliminacjach do krakowskiego Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1984 roku. Po pierwsze dlatego, że to właśnie po tym występie, żywiołowo oklaskiwanym przez pieśniarza Wojciecha Belona, młodzi Myszkowski i Sidorowicz zaczęli cieszyć się uznaniem w kręgach poetyckiego blues i folk rocka. Po drugie, od tego koncertu duet rozpoczął działalność jako Stare Dobre Małżeństwo, zainspirowany zapowiedzią spikera podkreślającego ich długoletnią znajomość.

Od tej chwili kariera grupy potoczyła się bardzo szybko. Wsparcie ze strony Belona zaowocowało pojawieniem się jej na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu. Z czasem do składu dołączyła Aleksandra Kiełb i wielu innych, m.in. Sławomir Plota, Marek Czerniawski oraz Alina Karolewicz. Na początku lat 90. ukazała się debiutancka płyta zespołu pod dość znaczącym tytułem "Dla wszystkich starczy miejsca". Po wydaniu pierwszego zbioru utworów do wierszy Edwarda Stachury, zawierającego absolutnie ponadczasowe "Z nim będziesz szczęśliwsza", "Jak" i "Nie brookliński most", muzycy szli za ciosem, niemal każdego roku przypominając o sobie kolejnym albumem.

Warto jednak przypomnieć, że w 2012 roku doszło do głośnego "rozwodu" Starego Dobrego Małżeństwa. Zespół kontynuował działalność w składzie, który funkcjonuje do tej pory: Krzysztof Myszkowski, Bolesław Pietraszkiewicz i Roman Ziobro. Tymczasem pozostali muzycy - Dariusz Czarny, Ryszard Żarowski, Andrzej Stagraczyński oraz Wojciech Czemplik - założyli własną formację U Studni, która jak dotąd wydała dwa folkowe albumy.

Nie ma wątpliwości, że do najciekawszych krążków SDM z pewnością należy zaliczyć hitowy "Czarny blues o czwartej nad ranem" z 1992 roku, nagrany sześć lat później "Miejska strona księżyca" czy nowsze z dokonań "Tabletki ze słów", mocno inspirowane poezją Jana Rybowicza. To właśnie z nich pochodzą takie przeboje jak choćby "Blues dla małej", "Samotność" czy "Ballada majowa". Czy muzycy przypomną nam je podczas koncertu w poznańskiej Auli?

Sebastian Gabryel

  • Stare Dobre Małżeństwo
  • Aula UAM
  • 6.03, g. 19
  • bilety: od 45 zł