Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Z teatrem spotkaj się w Kaliszu

Jedenaście spektakli, w tym siedem konkursowych, tańsze bilety, jury społeczne - Kaliskie Spotkania Teatralne w nieco odświeżonej formule rozpoczną się 16 maja.

. - grafika artykułu
"Afryka" Fot. Magda Hueckel

Kaliskie Spotkania Teatralne odbywają się od 1960 roku i są jednym z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Ich inicjatorem był Tadeusz Kubalski, aktor, reżyser i dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w latach 1957-1963.

W tym roku formuła festiwalu, wraz z objęciem kaliskiej sceny przez nową dyrekcję oraz jubileuszem 250-lecia teatru publicznego w Polsce, nabrała nieco innego kształtu. I tak obok profesjonalnego jury, w którego skład wchodzą: rumuńska krytyczka teatralna - Iulia Popovici, aktor Teatru Studio w Warszawie - Łukasz Lewandowski oraz dobrze znana poznaniakom kuratorka i producentka wielu projektów teatralnych - Agata Siwiak, pojawi się także jury społeczne, czyli pięcioro kaliszan, których wybrano spośród kilkudziesięciu chętnych.

Oprócz tego przyznana zostanie po raz pierwszy nagroda imienia Ignacego Lewandowskiego, legendarnego aktora kaliskiej sceny, która ma być wyróżnieniem np. za rolę epizodyczną.

Dumas i wojna polsko-ruska

Podczas tegorocznych KST zaprezentowane zostaną spektakle z teatrów z dużych, jak i małych miast, te bazujące na tekstach klasycznych, ale też współczesnej literaturze, projekty realizowane przez wybranych członków zespołu lub angażujące niemalże cały jego skład.

Festiwal otworzy premiera "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" na podstawie powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Remigiusza Brzyka. Ale propozycja ta nie jest jedyną teatralną adaptacją polskiej literatury współczesnej, którą zobaczymy podczas KST. W programie bowiem jest również m.in. "Morfina" według powieści Szczepana Twardocha. Spektakl w Teatrze Śląskim w Katowicach zrealizowała Ewelina Marciniak.

Oprócz tego wśród konkursowych spektakli są również m.in. znane poznaniakom "Prezydentki" w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, "Podróż zimowa" w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu, "Afryka" zrealizowana w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, "Królowa Margot. Wojna skończy się dziś" w reżyserii Wojciecha Farugi, który przyjedzie do Kalisza z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, czy "Konferencja ptaków" w reżyserii Ondreja Spišáka, który powstał w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl zrealizowany na scenie Jacka Głomba jest opowieścią o poszukiwaniu sensu życia i wędrówce, która jest pełna niebezpieczeństw oraz zaskakujących spotkań. Warte uwagi jest także to, że sztukę napisał Peter Brook, legenda współczesnego teatru, a towarzyszył mu w tym Jean-Claude Carrière, współtwórca m.in. takich filmów jak "Dyskretny urok burżuazji" Luisa Buñuela czy "Danton" Andrzeja Wajdy.

Wśród tytułów, w które zaangażowana jest znaczna część zespołu aktorskiego, ale prezentowanych poza konkursem, są jeszcze: "Kosmologia rozdrażewska" Wojciecha Ziemilskiego, która powstała w ramach programu Wielkopolska: Rewolucje i "Teren badań: Jeżycjada" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, dla której cykl powieści Małgorzaty Musierowicz stał się ważnym dokumentem epoki.

Podwójne solo: Peszek i Wysocka

Ale to jeszcze nie koniec! Obok spektakli stawiających na zespołowość organizatorzy festiwalu zapraszają również na solowe występy. Wśród proponowanych monodramów są: "Podwójne solo" Jana Peszka, którym artysta postanowił świętować swoje siedemdziesiąte urodziny, oraz "Chopin bez fortepianu" w reżyserii Michała Zadary, w którym Barbara Wysocka wystąpi w towarzystwie muzyków z Filharmonii Kaliskiej. - Jeśli ktoś chciałby zobaczyć, jak przekracza się granice możliwości aktorskich, to "Chopin bez fortepianu" z pewnością jest dla niego. Barbara Wysocka dokonuje bowiem w tym projekcie rzeczy niemożliwej. Przez półtorej godziny na scenie, na tle symfonicznej orkiestry prowadzi wykład będący kompilacją dywagacji muzykologicznych i historiozoficznych, a to wszystko dokładnie rozpisane według nut partii fortepianowych z koncertów e- i f-moll Chopina. Tu nie ma miejsca na pomyłkę, przejęzyczenie czy zmianę tempa - mówi Grzegorz Reske, który wraz z Weroniką Szczawińską są kuratorami tegorocznych Spotkań.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • 55. Kaliskie Spotkania Teatralne
  • 16-24.05
  • bilety: od 25 do 70 zł (z wyjątkiem "Kosmologi rozdrażewskiej", na którą obowiązują bezpłatne wejściówki)
  • organizator: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu