Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Polska stolica designu

Już 12 marca na poznańskich targach ponownie gości Arena Design, czyli najważniejsza w Polsce impreza promująca dobre wzornictwo. Co prawda nie będzie to wydarzenie tak ogromne jak Design Milan Week, ale od wtorku do piątku Poznań stanie się polską stolicą designu na najwyższym poziomie.

.
Pierwszy dzień Arena Design 2019, fot. materiały organizatorów

Poznańska Arena Design będzie próbą zmierzenia się z galopującą nowoczesnością i nieustannymi zmianami w technologii wytwarzania produktów. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są "Transformacje". Jak mówi dyrektor kreatywna imprezy Maria Jeglińska "postęp technologiczny i zmiany społeczne wpływają na proces wytwarzania i produkcji; to z kolei wpływa na pracę projektantów, którzy muszą się dostosować do nowych warunków rynku i dostępnych technologii". Stąd Arena Design to nie są tylko profesjonalne targi, gdzie na licznych stoiskach można podziwiać najnowsze meble, kieliszki i designerskie drzwi. To także bogaty program imprez towarzyszących skierowany do tych wszystkich, którzy po prostu interesują się wzornictwem.

Bardzo ciekawie zapowiada się organizowana przez Stowarzyszenie lOveOriginal przy wsparciu między innymi Galerii Wnętrza i Centrum Architekta wystawa "BAUHAUS - laboratorium modernizmu" Wpływu jaki wywodzący się z Weimaru (a potem z Dessau) sposób myślenia wywarł na współczesną sztukę i architekturę nie sposób przecenić. To wywodzacym się stamtąd twórcom zawdzięczamy funkcjonalizm w sztuce, który ukazuje się poprzez podążanie formy za funkcją. Zdaniem kuratorów wystawy przykładem bauhausowego myślenia są słowa założyciela Apple'a Steve"a Jobsa: "Design to nie tylko to, na co wygląda i jak się czuje. Design to sposób działania". Na wystawie w strefie Love Original będą prezentowane przełomowe projekty Szkoły Bauhaus i reinterpretacje ich stylu, w tym projekty włoskich firm Zanotta i Baxter.

Równie ciekawie zapowiada się wystawa 195x. Kuratorka Emilia Obrzut stworzy stoisko recommerce, gdzie będzie sprzedawać designerskie przedmioty... z drugiego obiegu. Przez stworzenie fikcyjnej marki Obrzut zamierza poszukać esencji tego co w designie najważniejsze - ponadczasowości. Przedmioty wystawione przez kuratorkę na sprzedaż pomimo swojej metryki nie tracą na aktualności. Dobre wzornictwo się nie starzeje, dalej jest piękne i funkcjonalne. Co najwyżej pokryte delikatną patyną.

Arena Design to także program wychodzący poza mury Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ramach projektu "Miasto żyje designem" w wielu poznańskich miejscach opatrzonych charakterystycznym drewnianym logotypem możemy chłonąć atmosferę święta designu. Od wystaw, m.in kojarzonego z "Przekrojem" fotografa Wojciecha Plewińskiego, Studenckiego Koła Naukowego Katedry Designu UAP czy fotografii Karla Lagerfelda,  poprzez warsztaty ceramiczne, renowacji mebli, szycia toreb, aż po pokazy filmów z cyklu "Urban Design".

Adam Jastrzębowski

  • Arena Design
  • 12.03 - 15.03
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie          
  • bilety dla publiczności: od 25 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019