Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Wyrazisty i nierealny

Wystawa "Sztuczna obecność", otwierana we wtorek w Galerii Duża Scena UAP, to okazja do zapoznania się z najnowszymi poszukiwaniami malarskimi Wojciecha Ledera, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

.
fot. materiały UAP

Rocznik 1960. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Dyplom uzyskał zarówno w Pracowni Technik Drzeworytniczych profesora Andrzeja M. Bartczaka, jak i w Pracowni Malarstwa profesora Stanisława Fijałkowskiego. Od 2005 prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

"Obrazy Ledera są pracochłonne i wielostrukturowe. Artysta stosuje własne techniki, maluje też naturalnym choć barwionym woskiem, często poddaje obrazy dodatkowym, mechanicznym obróbkom takim jak szlifowanie" - czytamy w zapowiedzi jednej z dotychczasowych wystaw Ledera w poznańskiej galerii Ego.

Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Kulczyk Foundation, Atlasu Sztuki, Kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

"Tytułowa sztuczna obecność odnosi się do (nie)intencjonalnej aktywności odbiorcy wobec (nie)realności obrazu i obrazowania, naprowadzając nas na filozoficzne podłoże sztuki artysty - czytamy w zapowiedzi najnowszej wystawy, otwieranej we wtorek w Galerii Duża Scena UAP. To kolejna z cyklu prezentacji wyrazistych postaw twórczych z zakresu szeroko rozumianego malarstwa, organizowanego przez I Katedrę Malarstwa z Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP.

sk

  • Wojciech Leder "Sztuczna obecność"
  • Galeria Duża Scena UAP (ul. Wodna 24)
  • wernisaż: 13.02, g. 18 (czynna do 25.03)
  • wykład artysty: 14.02, g. 18, sala 02 - budynek B UAP