Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Wybitny pisarz czy genialny imitator?

Jego twórczość podzieliła krytyków. O tym, jaki jest autor okrzykniętego "arcydziełem" i "książką dziesięciolecia" "Weisera Dawidka" przekonamy się już 26 lutego w CK Zamek.

. - grafika artykułu
Paweł Huelle. Fot. mat. organizatorów

Spotkanie z Pawłem Huelle, które odbędzie się już w najbliższą środę w Sali Wielkiej CK Zamek to drugi wieczór autorski zorganizowany w ramach cyklu "Klucze do wyobraźni". Moderatorem debaty nad twórczością pisarza będzie kurator przedsięwzięcia Piotr Śliwiński, uznawany za jednego z najwybitniejszych znawców i badaczy poezji współczesnej. W rozmowie wezmą udział również krytycy: Jerzy Jarzębski, specjalizujący się przede wszystkim w twórczości Gombrowicza, Schulza i Lema oraz Paweł Próchniak, który w swoich badaniach porusza się zwłaszcza w obrębie modernizmu, poezji XX wieku oraz literatury najnowszej.

Urodzony w 1957 roku prozaik, poeta, dramaturg i scenarzysta ma na swoim koncie dziesięć książek, w tym jeden tomik wierszy. Szybko zyskał uznanie. Sukcesem okazała się już jego debiutancka powieść "Weiser Dawidek" z 1987 roku, która została przetłumaczona na wiele języków, m.in. niemiecki, hiszpański, francuski i fiński. Pisarz zręcznie połączył w niej różne gatunki literackie - można ją czytać jak powieść detektywistyczną, obyczajową lub polityczną. Huelle zdobył wiele prestiżowych nagród - "Weiser Dawidek" przyniósł mu nagrodę Pen Clubu w kategorii prozy i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Za kolejną książkę ("Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala") otrzymał Paszport Polityki, zaś za wydaną w 2007 roku "Ostatnią Wieczerzę" - Nagrodę Nike.

Huelle skończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Był dziennikarzem w Biurze Informacji Prasowej "Solidarności", wykładał filozofię na Akademii Medycznej w Gdańsku, kierował Ośrodkiem Gdańskim Telewizji Polskiej, zasiadał w konwencie Ruchu Stu.

Na początku roku ukazała się długo oczekiwana przez fanów powieść "Śpiewaj ogrody", której akcja - co jest znamienne dla twórczości Huelle - odbywa się w dawnym Gdańsku, a właściwie w mitologizowanym przez autora Wolnym Mieście Gdańsku, jego "małej ojczyźnie".

Mówią o nim "jeden z najbardziej uznanych pisarzy", ale recenzenci jego książek często zarzucają mu zbyt dosłowne inspirowanie się innymi pisarzami. Po lekturze książki "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala" Mariusz Cieślik z "Gazety Wyborczej" nazwał go "genialnym imitatorem" stylu Bohumila Hrabala.

Jaka jest odpowiedź na pytanie postawione w tytule tej zapowiedzi? Miejmy nadzieję, że poznamy ją podczas środowego spotkania z autorem.

Karolina Gumienna

  • Z cyklu "Klucze do wyobraźni": spotkanie z Pawłem Huelle
  • 26.02, g. 18
  • Sala Wielka CK Zamek
  • wstęp wolny