Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Usłyszeć, co mówi świat

Wtorkowe spotkanie z Hanną Krall będzie pierwszym z cyklu "Zamek Reporterów".  Autorka spotka się z czytelnikami w Sali Wielkiej. 

. - grafika artykułu
Fot. K. Dubiel/mat. CK Zamek

W ramach projektu "Zamek Reporterów" organizowane będą spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, ale również warsztaty reporterskie dla młodzieży i popularne już nocne czytania.

Gościem pierwszego spotkania będzie znana dziennikarka i reporterka - Hanna Krall, której sławę w latach 70. przyniósł głośny wywiad z ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, Markiem Edelmanem. "Zdążyć przed Panem Bogiem" wydaje się jednak opowiadać bardziej o życiu i śmierci, niż o samym Holokauście. - Ja chcę zapisywać świat, mówiąc górnolotnie, a mój bohater chce być zapisany. Człowiek chce pamiętać i być zapamiętany - opowiadała Krall o pracy reportera w programie Mariusza Szczygła "Rozmowy poszczególne". - Reporter jest od zapisywania jak było, od zapisywania świata - komentowała dalej. Jej zdaniem także, dobremu reporterowi niezbędny do tego jest słuch oraz ciekawość świata. - Słuch to jest pewien rodzaj anteny. Trzeba odbierać nie tylko sens, ale i barwę słów. Trzeba usłyszeć, co mówi świat. Trzeba wsłuchać się w świat, oddzielić się od szumu bezładnych dźwięków, żeby usłyszeć to, co jest ważne - czytamy natomiast w wywiadzie rzece Jacka Antczaka - "Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall". Bohaterka wtorkowego spotkania nie lubi o sobie opowiadać, w związku z czym tekst Antczaka składa się z przeprowadzonych już wcześniej przez innych dziennikarzy rozmów oraz cytowanych wypowiedzi (prasowych, dla telewizji czy radia).

Hanna Krall skończy w tym roku 80 lat. Jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a z pochodzenia - Żydówką, która w czasie wojny była ukrywana i cudem uniknęła śmierci w getcie. I właśnie te doświadczenia sprawiły, że z czasem historia Żydów oraz Holokaust stały się głównymi tematami jej twórczości. Publikowała w "Życiu Warszawy", "Polityce" oraz "Gazecie Wyborczej". Współpracowała m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, który na podstawie jej scenariusza nakręcił w 1981 roku film "Krótki dzień pracy". Jest autorką powieści "Okna"  i "Sublokatorka" oraz licznych reportaży, m.in. "Trudności ze wstawaniem" i "To ty jesteś Daniel". W 2011 roku ukazała się jej bardzo osobista książka pt. "Biała Maria", która opowiada o tym, jak "czarniutka" dziewczynka przeżyła Holocaust. Oczywiście tą dziewczynką była sama Krall... Reporterka odznaczona została m.in. Nagrodą Wielką Fundacji Kultury, Orderem Ecce Homo i Dziennikarskim Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Moderatorem wtorkowej rozmowy będzie dr Bartłomiej Krupa, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN, badacz Literatury Zagłady i autor książki "Opowiedzieć Zagładę. Polska proza i historiografia wobec Holocaustu (1987-2003)".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Zamek Reporterów": spotkanie z Hanną Krall
  • Sala Wielka CK Zamek
  • 20.01, g. 18
  • wstęp wolny