Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Sylwestrowy rozkład jazdy

Utarło się, że Sylwestra samotnie i przed telewizorem spędza wyłącznie Bridget Jones, więc już dziś zaplanuj tę noc. Poznań atrakcją stoi!

. - grafika artykułu
"Misterium Buffo" w reżyserii Lecha Raczaka - w Sylwestra w klubie Pod Minogą. Fot. materiały Orbis Tertius

Samo święto pożegnania starego i powitania nowego roku narodziło się tak naprawdę niedawno, bo na przełomie XIX i XX wieku. Na początku obchodzono je wyłącznie w zamożnych warstwach społeczeństwa, jednak stopniowo zwyczaj ten przyjął się w każdej rodzinie. Z czasem też pojawiły się lokalne zwyczaje spędzania tej wyjątkowej nocy.

W Poznaniu atrakcji z pewnością nie zabraknie. Wśród propozycji znajdzie się coś dla miłośników teatru, filmu i tańca, ale też dla tych, którzy chcą spędzić tę noc w kameralnym gronie lub - dla odmiany - z dużą częścią poznaniaków. A ci z pewnością trafią na plac Wolności, gdzie odbędzie się koncert, którego tematem w tym roku są piosenki pochodzącej z Poznania Anny Jantar. Na scenie pojawią się m.in. Natalia Kukulska, Halina Frąckowiak, Małgorzata Ostrowska i Ania Rusowicz.

Ciekawą muzyczną ofertę przygotował także klub Blue Note, gdzie na scenie pojawi się Blue Note Carnival Band. To siedmioosobowy zespół, który wykonuje największe taneczne evergreeny oraz światowe hity z lat 70. i 80., w tym utwory m.in. Franka Sinatry, Glenna Millera, Blues Brothers, Michaela Buble'a czy Jamesa Browna.

Verdi albo swing

Nieco poważniej natomiast zapowiada się noc sylwestrowa w Filharmonii Poznańskiej, którą poprowadzi Krzysztof Zanussi. W programie koncertu znalazły się fragmenty znanych oper, operetek, musicali oraz słynne tańce. Ale oprócz tego można także pójść do Teatru Muzycznego i posłuchać Operetkowej Listy Przebojów na Sylwester i Nowy Rok. Organizatorzy proponują m.in.
specjalnie na ten wieczór przygotowany "Duet z zegarkiem" i "Libiamo" z opery "Traviata" oraz najpiękniejsze melodie z "Księżniczki czardasza", "Wesołej wdówki", "Krainy uśmiechu", "Hrabiny Maricy" i "Barona cygańskiego".

W Auli UAM wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, która zaprezentuje najpiękniejsze arie operowe, walce i fragmenty muzyki filmowej. - Słuchacze spragnieni popisów wokalnych usłyszą perły włoskiego bel canto. Z kolei na miłośników polskiej kinematografii czekać będą utwory jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej - Wojciecha Kilara. W szampański nastrój wprowadzą nas również tańce z różnych regionów świata - nie zabraknie zatem m.in. wschodnich akcentów oraz hiszpańskiego temperamentu rodem ze słonecznej Andaluzji. W programie utwory Rossiniego, Donizettiego, Verdiego, Chaczaturiana, Wieniawskiego, Saint-Saëns, Czajkowskiego, Kilara i Brahmsa.

Wśród propozycji jest również Koncert Sylwestrowy oraz Bal w Operze "Golden Twenties", którego motywem przewodnim będą, jak sam jego tytuł wskazuje - jazz, foxtrot, charleston, swing, kabaret i rewia.

Stacja - teatr

Z kolei o miłośników teatru zadbał Lech Raczak i na sylwestrowy wieczór zaplanował premierę spektaklu "Misterium Buffo", który powstał na bazie tekstu Daria Fo - reżysera, dramaturga i laureata literackiego Nobla z 1997 roku. - Opowiada się w nim fragmenty świętej historii, ale w sposób swobodny, luźny, a nawet rozśmieszający. Bóg Daria Fo lubi, jak ludzie cieszą się życiem - tłumaczy reżyser. Po premierze odbędzie się koncert Tercetu Targa Nescu w składzie: Katarzyna Klebba, Arnold Dąbrowski i Paweł Paluch, a o północy zostanie wzniesiony toast. Na koniec natomiast zaplanowano "interaktywny koncert życzeń" pod batutą Pawła Palucha.

W sylwestrowym repertuarze Teatru Nowego znalazły się spektakle: "Kochanie, zabiłam nasze koty" według powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Cezarego Studniaka (g. 19, Duża Scena) oraz dwa recitale: Julii Rybakowskiej pt. "Osiecka. Byle nie o miłości" (g. 18.30, Scena Nowa) oraz "Umówmy się na dziś. Ballady i romanse rosyjskie", podczas którego Andrzej Lajborek zaśpiewa pieśni m.in. legendarnego Okudżawy (g. 20, Trzecia Scena).

W tym czasie w Teatrze Polskim obejrzeć można spektakl "Mizantrop" Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego, a w Teatrze u Przyjaciół spektakl pt. "Bywalcy Absurdutu", który pozwala na uczestnictwo w tym, o czym od dawna pisze się w "Okólniku Wolnych Malarzy i Fasonów". Organizatorzy zapowiadają, że widz, zasiadłszy przy stoliku, będzie obserwował rozwój sytuacji w niejakim związku z tymi, którzy też będą tam siedzieli. I tylko czujność pozwoli mu wniknąć w tę historię.

Popcorn, śledzie i chocolate con churros

Na filmowy sylwester zaprasza natomiast CK Zamek, które organizuje w tym roku Wielką Domówkę. Wśród proponowanych seansów, które prezentowane będą w Sali Wielkiej jest "Wielka Majówka" Krzysztofa Rogulskiego z 1981 roku. Po pokazie pojawią się na stołach przysmaki z czarów PRL-u: kanapki, sałatki, tradycyjne koreczki oraz śledziki i deska serów. Do północy prezentowane będą także wybrane przez organizatorów wideoklipy, a tuż po życzeniach, będzie może podziwiać panoramę ulicy Św. Marcin z niedostępnego na co dzień balkonu przy foyer Sali Wielkiej. Widzowie Nowy Rok przywitają filmowym klasykiem Emira Kusturicy pt. "Czarny kot, biały kot".

W kinie Muza z kolei będzie bardzo gorąco. A to za sprawą prawdziwie hiszpańskiej uczty filmowej - pojawią się trzy tytuły, w tym m.in. przedpremierowe "Dzikie historie" wyprodukowane przez Almodovara. Ale oprócz tego będzie także coś dla ciała, czyli klimatyczne przekąski- paelle, tortille i chocolate con churros.

Wśród filmowych propozycji są również te oferowane przez Multikino, czyli przedpremierowe pokazy filmów: "Samba" i wspomnianych już "Dzikich historii"oraz premierowe obrazy: "Pani z przedszkola" oraz "Za jakie grzechy, dobry Boże". W tej samej ofercie można także wybrać takie pozycje jak: "Wielkie oczy", "John Wick", "Wolny strzelec" i "Obywatel".

Monika Nawrocka-Leśnik