Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Biennale Sztuki dla Dziecka

Od 15 czerwca miastem rządzić będą dzieci i sztuka im dedykowana. Startuje jubileuszowe - 20. Biennale Sztuki dla Dziecka - jedyna okazja, by zanurzyć się w Oceanie Muzyki!

. - grafika artykułu
"Czarodziejski flet". Fot. mat. prasowe

Festiwal otworzy orkiestra symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka oraz aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu. To oni wystąpią w koncercie inauguracyjnym "Przewodnik po orkiestrze", podczas którego zabrzmi utwór Benjamina Brittena "The Young Person's Guide to the Orchestra" (15.06 o g. 18 w CK Zamek).

A potem Poznań "zaleje" prawdziwa fala wydarzeń: muzycznych, teatralnych, plastycznych, filmowych..., skupionych wokół hasła "Ocean Muzyki". - U źródeł tego tytułu leży pytanie o wartości, jakie wnosi muzyka w inne dziedziny sztuki. Chcemy pokazać muzykę w różnych kontekstach - tłumaczy Hanna Gawrońska z Centrum Sztuki Dziecka.

W programie zatem sporo znakomitych koncertów: "Piękne jest królestwo nasze" - piosenki Marka Grechuty dla dzieci zaśpiewają Katarzyna Groniec i Janusz Radek. Ze specjalnym projektem wystąpi też wybitna wokalistka jazzowa - Urszula Dudziak: "Ula ma ul" - taki tytuł będzie miał  koncert muzyki teatralnej w jej wykonaniu, w którym zabrzmią aranżacje muzyki skomponowanej m.in. przez Krzesimira Dębskiego, Jerzego Satanowskiego, Jacka Skowrońskiego do przedstawień teatralnych zrealizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka.

Wśród propozycji teatralnych pojawi się m.in. spektakl "Alicja" w wykonaniu teatru tańca De Stilte z Bredy, "Czarodziejski flet" Wrocławskiego Teatru Lalek, "Piosenki do grania na nosie" Teatru Pinokio z Łodzi i "Bajki samograjki" w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru "Pleciuga" w Szczecinie.

Zaplanowano też multimedialną wystawę "Granie": - Z jednej strony to próba konfrontacji dzieci z bardzo współczesną sztuką, z drugiej -  powrót do świata, którego mają dziś bardzo mało - zabawy - zapowiadają pomysłodawcy.

21 czerwca festiwal zakończy plenerowa "Biennalowa niedziela", dedykowana całym rodzinom - wokół fontanny przed operą dziać się będą rzeczy niezwykłe...

Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka: - Każde Biennale jest inne, ale staramy się, by każde było tak samo pasjonujące. Nie chcemy popadać w rutynę, mamy nadzieję, że w rutynę nie popadają też nasi widzowie.

Sylwia Klimek

  • Biennale Sztuki dla Dziecka
  • 15-21.06
  • CK Zamek i Scena Wspólna
  • Na wiele wydarzeń wstęp jest wolny, bilety kosztują od 1 do 15 zł