Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Pawilon - nowe otwarcie

- Przejęliśmy opiekę nad Pawilonem, bo czuliśmy, że generuje pewien niedosyt. Postanowiliśmy wymyślić nowe miejsce, ważne na mapie Poznania - mówi Marek Wasilewski, szef Galerii Miejskiej Arsenał, która jest nowym operatorem dawnego Pawilonu Nowa Gazownia, a dziś po prostu - Pawilonu, charakterystycznego okrągłego budynku przy ul. Ewangelickiej. Nowe otwarcie - 9 marca.

. - grafika artykułu
"So Emotional", fot. materiały prasowe

"9 marca nie otwieramy instytucji kultury, a przestrzeń współdziałania. Rozpoczynamy proces budowania i kształtowania miejsca nie tylko przez program, ale przede wszystkim przez ludzi, którzy je współtworzą" - w swoistym "manifeście" Pawilonu zaznaczają jego twórcy. - To, że jesteśmy operatorem tego miejsca nie znaczy, że chcemy je całkowicie zawłaszczyć i wypełnić. Bardziej chodzi o to, by otwierać, niż zamykać - zaznacza Marek Wasilewski. - To trudne, ale niezwykle inspirujące miejsce. Piękne, bo stoi w coraz piękniejszym otoczeniu. Chcielibyśmy, by stało się nowym symbolem Poznania, ośrodkiem, który nie będzie jedynie realizował programu Galerii Miejskiej Arsenał, ale przechwytywał i wyłapywał różne ważne i ciekawe inicjatywy w mieście - dodała Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury UM.

Kuratorami nowego programu są Agnieszka Kilian i Andrzej Pakuła. - Pragniemy stworzyć przestrzeń słuchającą, chcemy, by rytm miejsca naznaczony był wieloma głosami. Otwieramy się na różne pomysły i działania. Chcemy wspierać młodych twórców i kolektywy, reagować na potrzeby rzeczywistości artystycznej - deklarują kuratorzy. - Chcielibyśmy, by Pawilon był instytucją stawiania trudnych pytań, a nie tylko prezentowania ciekawych wydarzeń - dodaje Agnieszka Kilian.

W jaką stronę programowo chce pójść Pawilon przekonamy się już podczas pierwszych dni jego funkcjonowania - minifestiwal otwarcia zaplanowano od 9 do 15 marca. Otworzy go koncert Wojciecha Bąkowskiego - absolwenta poznańskiej ASP, laureata Paszportu Polityki, jednego z najbardziej oryginalnych i wyrazistych artystów, działających w obszarze sztuk wizualnych, audioperformensów i muzyki alternatywnej. Tego samego wieczoru wystąpi także BNNT, czyli artysta wizualny Konrad Smoleński i muzyk Daniel Szwed. Ich twórczość - jak piszą organizatorzy - "zawieszona jest między muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą". W programie tego dnia znalazł się także występ Belli Ćwir - queerowej artystki, wokalistki, stylistki i performerki.

Wśród projektów, które budują program nowego miejsca znalazły się także: "Calling Justice" i "Nawzajem". - W jego ramach zaproszeni artyści, akademicy i aktywiści będą się dzielić w wybranym formacie swoim rozumieniem pojęcia "sprawiedliwości społecznej" - o pierwszym z nich mówi autorka obu, Agnieszka Kilian. Pierwsza odsłona - między 10 a 15 marca. Cykl zainauguruje instalacja audiowideo "U-ra-mili" dwójki artystów i aktywistów z Mumbaju - Anushki Meenakshi oraz Iswara Srikumara. Projekt "Nawzajem" - wokół zagadnienia wspólnotowości - otworzy pokaz filmu "Muzykanci II" oraz dyskusja po projekcji (10.03, g. 19).

Ważnym współgospodarzem Pawilonu będzie klub muzyczny Las. - Zajmujemy się muzyką niewygodną, trudną, która ma problem ze znalezieniem swojego miejsca, bo jest niekomercyjna, eksperymentalna. I właśnie taką chcemy prezentować w Pawilonie - mówi Krystian Piotr, jeden ze współtwórców Lasu. Jako pierwszy z gościu klubu wystąpi w Poznaniu francusko-fińskie trio założone w Helsinkach: Ritual Extra. "Ich muzykę wyróżnia powtarzająca się, spokojna uporządkowana improwizacja z hałaśliwymi elementami akustycznymi" - czytamy o propozycji zespołu.

Nowy program Pawilonu to także teatr, a konkretnie "Nowe drogi teatru", który opracował Andrzej Pakuła. - Pokażemy polskich twórców młodego pokolenia z pogranicza teatru, tańca, performensu i sztuk wizualnych. Na początek: "So Emotional" Marty Ziółek, Przemka Kamińskiego i Mateusza Szymanówki, produkcja Nowego Teatru z Warszawy - zapowiada.

"Krótkie spięcie" to z kolei tytuł filmowego "bloku", który będzie prezentował współczesne kino alternatywne, znajdujące swoje miejsce poza głównym nurtem oraz najciekawsze odkrycia międzynarodowych festiwali filmowych. - Pokażemy obrazy niepokojące, niezależne, idące pod prąd, kino eksperymentalne i prowokujące do myślenia - mówi Andrzej Marzec, autor "Krótkiego spięcia". Pierwszym filmem pokazywanym w Pawilonie będzie "Samokrytyka burżuazyjnego psa" Juliana Radlmaiera, nazywanego "reżyserem hipsterlewicy".

Sylwia Klimek

  • Pawilon
  • ul. Ewangelicka 1
  • otwarcie: 9-15.03
  • bilety: koncerty Lasu - 20-25 zł, spektakl "So Emotional" - 15-25 zł, pozostałe wydarzenia - wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018