Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Palestyńskie wędrówki

Teatr Ósmego Dnia - w ramach Izraelskiego Tygodnia Apartheidu - zaprasza na cykl wydarzeń pod hasłem "Al-nakba. Palestyńskie wędrówki". Początek - 12 marca. W programie m.in. projekcje filmów, wystawy i dyskusje. 

. - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Izraelski Tydzień Apartheidu to coroczny międzynarodowy cykl wydarzeń, którego celem jest m.in. zwiększenie świadomości na temat izraelskiej polityki apartheidu wobec Palestyńczyków. W 2012 roku akcja odbyła się w ponad 200 miejscach, ale z roku na rok ich liczba się powiększa. W Poznaniu przyłączył się do niej m.in. Teatr Ósmego Dnia, Rozbrat oraz Klubokawiarnia Zemsta!, organizując cykl wydarzeń pod hasłem "Al-nakba. Palestyńskie wędrówki". - Zawsze interesowaliśmy się ludźmi, którzy muszą stawiać opór. A tam cały czas coś się dzieje, więc nie możemy przejść wobec tego obojętnie - mówi zaangażowana w projekt Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia. - To gorący temat i tym bardziej ciekawe przedsięwzięcie, ponieważ po raz pierwszy będzie możliwe, by tyle osób, które tam były lub są bezpośrednio związane z tematem, spotkały się w jednym miejscu - dodaje. 

Serie wydarzeń otworzy wernisaż wystawy fotograficznej "Codzienność pod okupacją", który zaplanowano 12 marca o g. 18. Pokazane zostaną prace Sławka Rzewuskiego, grupy Kontrplan i członków Stowarzyszenia Nomada. Po wernisażu odbędzie się projekcja filmu "Dokąd mają odlecieć ptaki?" w reżyserii Fidy Qishta. Obraz ten jest pierwszą filmową relacją z wewnątrz, w której dwie Palestynki z Rafah śledzą izraelskie buldożery i bombowce podczas operacji Płynny Ołów w czasie inwazji wojsk Izraela na Strefę Gazy. Po pokazie zaplanowano prelekcję oraz dyskusję "Gaza - o miłości do życia, o życiu niecodziennym".

W piątek odbędą się kolejno: oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Uchodźstwo palestyńskie", pokazy filmów oraz dyskusja. W rozmowie - "Uchodźcy palestyńscy - historia godności i oporu. Od 1947 do 2015" udział wezmą Magda Qandil, Przemysław Wielgosz oraz Katarzyna Czarnota. Oprócz tego organizatorzy zapraszają także na zbliżone formą spotkanie, które zaplanowano na sam koniec dnia -  "Bojkot, wycofanie inwestycji i sankcje - międzynarodowy ruch sprzeciwu wobec polityki państwa Izrael.".

Ostatni dzień Dni Palestyńskich otworzy wystawa "Kultura oporu". Wśród propozycji na sobotę jest także spotkanie z aktorami Teatru Ósmego Dnia, którzy przeczytają wybrane przez siebie fragmenty z literatury palestyńskiej. Organizatorzy zapraszają także na projekcję filmu "Bojownik o wolność" w reżyserii Mohameda Mouwia, który jest historią członka Brygady Al-Aksy - mężczyzny, który po wyjściu z więzienia został aktorem The Freedom Theatre. - W sobotę akcent wydarzenia postawiony zostanie na kulturę. Bo nie zapominajmy, że Izrael to również literatura i teatr. Po projekcji filmu "Bojownik o wolność" odbędzie się rozmowa z aktorem The Freedom Theatre. To zaangażowany teatr, który prezentuje spektakle o uniwersalnych wartościach. Powstał w 2006 roku w obozie dla uchodźców w Jenin - zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu Ewa Wójciak. Po seansie odbędzie się rozmowa, w której udział zapowiedzieli Momin Swait, Mohamed Mugha oraz Barbara Prądzyńska. Dyskusja dotyczyć będzie kultury palestyńskiej pod okupacją oraz sztuki jako narzędzia oporu.

"Palestyńskie wędrówki" zakończy koncert duetu elektroakustycznego Kopyt/Kowalski - w sobotę o g. 21. Artyści podczas komponowania muzyki do filmu dokumentalnego Sławka Rzewuskiego "Jordan Valley. An open sky prison", zarejestrowali kompletny materiał na album, który inspirowany był muzyką palestyńską. Do wydania płyty dotąd nie doszło.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Al-nakba. Palestyńskie wędrówki"
  • Teatr Ósmego Dnia
  • 12-14.03
  • wstęp wolny (rezerwacja bezpłatnych wejściówek: 61 8 55 20 86, teatr@osmego.art.pl)