Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Od tanga po Indie

Czwarty weekend z cyklu Kulturalny Stary Rynek rozpoczniemy od gorącego klimatu - Tanga pod gwiazdami - Milongi na Dziedzińcu Szkoły Baletowej. W sobotę w tym samym miejscu zagości baśniowy Dźwiękowóz. Nie zabraknie niedzielnego spaceru z przewodnikiem Andrzejem Dominikiem Ohde oraz spotkań w Salonie Sąsiedzkim (ulica Zamkowa). Do tego na deser kameralny koncert na Scenie na Quadro.

.
Dzwiękowóz - bajkowe spotkania dla dzieci i rodziców (i nie tylko) już w sobotę na dziedzińcu Szkoły Baletowej, fot. materiały organizatorów

W piątek 20 lipca o godzinie 18 Iwona Piwońska zaprosi wszystkich do tanga. Ta wyjątkowa osobowość wśród tangueros zaprezentuje się na dziedzińcu Szkoły Baletowej. Będzie to niebywała okazja do postawienia pierwszych kroków i uczestniczenia w milondze. Tango ma wiele odsłon, niesie ze sobą ogromny ładunek historyczny, muzyczny, taneczny, emocjonalny i społeczny. A Milonga? Milonga to miejsce, gdzie przychodzą miłośnicy tanga argentyńskiego nie tylko potańczyć, ale też posłuchać muzyki, odpocząć, spotkać się z przyjaciółmi, a także poznać nowych ludzi. To miejsce i czas, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Poczujcie klimat Tanga oraz Milongi o której śpiewał niezapomniany Mieczysław Fogg. "Tango Milonga - tango mych marzeń i snów..."

Z kolei w sobotę 21 lipca (godzina 11) czeka nas Śniadanie w Salonie Sąsiedzkim na Zamkowej. Jednym słowem: przekąski rozmowy, poznańskie inspiracje. - Będziemy Wam przybliżać pomysły na rozwój naszego fyrtla, będziemy snuć fantazje i mam nadzieje je realizować z czasem. Będziemy zbierać Wasze historie, stwórzmy mitologie Naszego miejsca. W sobotę śniadania i lemoniada oraz dużo historii! - zapowiadają organizatorzy. I zachęcają: - Zapraszamy bywalców, mieszkańców, pasjonatów, tych co po ciężkiej nocy i tych co po kościele. Placek i jajka kupione! Szukajcie dozorcy albo on Was znajdzie.

Tego samego dnia o 18 na dziedzińcu Szkoły Baletowej pojawi się Dźwiękowóz, a więc... baśniowe spotkanie z muzyką. Dźwiękowóz to szalony muzyczny wehikuł łamiący bariery wyobraźni i pozornie odległych od siebie kultur. Trzech muzyków: Mandar Purandare z Indii oraz Eryk Nowacki i Piotr Delimata z Polski spotkało się wspólnie by spróbować rzeczy niezwykłej - opowiedzieć baśń wyłącznie za pomocą muzyki stworzonej za pomocą arsenału instrumentów muzycznych wywodzących się z najodleglejszych zakątków świata: od europejskiego klarnetu, przez hinduski sitar po armeński duduk. Wydarzenie to jest szczególne kierowane do dzieci i rodziców, ale oczywiście może przyjść każdy, kto interesuje się muzyczną eksploracją i opowieścią.  

Ostatniego dnia tego weekendu, 22 lipca o godzinie 12.15 przewodnik Andrzej Dominik Ohde wraz z sygnalistą zaprosi wszystkich na spacer sprzed Ratusza śladami sygnałów wojskowych wygrywanych na trąbce. Na trasie spaceru znajdą się m.in. Ratusz, Pałac Mielżyńskich, Odwach, Bazar i Teatr Polski. Pod każdą z tych lokalizacji usłyszymy inny hejnał na trąbkę. Na zakończenie przechadzki - jak zawsze niespodzianka.
W niedzielę czeka nas jeszcze Słodkie w Salonie Sąsiedzkim na Zamkowej (g. 14) i koncert zespołu Panoptikum w Scenie na Quadro (g. 19). Zapowiada się niezwykły wieczór na zakończenie czwartego weekendu z KSR. Przybywajcie!

oprac.as

  • 4. weekend z cyklu Kulturalny Stary Rynek
  • 20-22.07
  • Scena na Quadro, dziedziniec Szkoły Baletowej, Salon Sąsiedzki na ul. Zamkowej
  • wstęp wolny