Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Nowy styl zwiedzania

Bywają spotkania, na które czekamy z niecierpliwością. Wiemy, że to, co wydarzy się w ich trakcie, będzie niespodzianką, być może nawet stanie się dla nas odkryciem. Są frapujące, intrygujące i nieco tajemnicze. Właśnie z takich momentów składać się będzie IX Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

. - grafika artykułu
Zabytki mówią - audiowizualny spacer po Ostrowie Tumskim (autor: A. Nowakowski)

Imprezę, jak co roku, organizuje Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt", gospodarz Bramy Poznania. Wybór Ostrowa Tumskiego jako przestrzeni dla wszystkich wydarzeń tegorocznej edycji Weekendu z Historią był więc naturalnym posunięciem. Cel jest prosty - na ten czas zamienić katedralną wyspę w wyjątkowe miejsce - płaszczyznę spotkań i interakcji z ciekawymi ludźmi. Wszystko po to, by pokazać bogate dziedzictwo Ostrowa i wskazać odwiedzającym nowy kierunek oraz styl zwiedzania.

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie amfiteatr Bramy Poznania. W tak malowniczej scenerii, z widokiem na Ostrów Tumski, spotkamy się z tradycją oraz jej współczesnymi interpretacjami. W sobotnie popołudnie zagości tu projekt Na szlaku kupców - sukno. W amfiteatrze stanie czasowy warsztat sukienniczy. Sięgniemy do tradycyjnych metod tkackich, ale też zachęcimy do spróbowania sił w technikach nowocześnie nawiązujących do tego dawnego, niezwykle barwnego i wymagającego rzemiosła.

Z kolei tradycje kulinarne ożyją podczas niedzielnej Wrześniówki. Na uczestników Weekendu z Historią czekać będą kulinarno-etnograficzne opowieści oraz stanowiska, gdzie skosztować będzie można przysmaków przygotowanych z naturalnych składników, a inspirowanych kuchnią sprzed tysiąca lat. Nie ma chyba lepszego sposobu na cofnięcie się w czasie niż uruchomienie wszystkich zmysłów, także zmysłu węchu i smaku.

Centralnym punktem Weekendu z Historią, którego nie sposób przegapić, będzie spotkanie z zabytkami Ostrowa Tumskiego. Szczególnie zachęcamy do audiowizualnego spaceru w sobotni wieczór. Po zapadnięciu zmroku Ostrów wypełni się światłem i dźwiękiem, które sprawią, że zabytki przemówią. Wyświetlane na fasadach i innych obiektach wizualizacje łączące motywy historyczne z nowoczesną grafiką odkryją przed uczestnikami spaceru wiele tajemnic tej niezwykłej wyspy. Podążając za projekcjami, które zawładną jej przestrzenią, odbędziemy magiczną podroż w czasie...

Brama Poznania stanie się też miejscem spotkania z tradycyjną muzyką. Podczas Weekendu gościć będziemy poetę i pieśniarza Adama Struga. Muzyka i śpiew prezentowane przez artystę sięgają najdalszych korzeni pieśni polskich przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Jego koncert będzie mocnym akcentem kończącym tegoroczny Weekend z Historią. By jeszcze bardziej utrwalić wrażenia, wcześniej zapraszamy na warsztaty Muzyka źródeł, które Adam Strug poprowadzi w niedzielne popołudnie.

Natalia Młyńczak i Anna Pikuła z CTK "Trakt"

  • IX Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim
  • 27-28.09