Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Mistrzostwa w walce na słowa

Poznań stanie się niebawem stolicą... dyskusji. W marcu i w kwietniu odbędą się tu pierwsze Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich.

Eliminacje odbędą się 23 i 24 marca - grafika artykułu
Eliminacje odbędą się 23 i 24 marca

"Oszustwo w imię wyższych wartości jest moralnie dopuszczalne". "Język polski powinien być urzędowo pozbawiony znaków diakrytycznych". "Każde państwo powinno mieć prawo do posiadania broni jądrowej". To niektóre z tez, którym stawią czoło uczestnicy Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich 2013. W turnieju wezmą udział 32 zespoły z 12 województw. Drużyny, składające się z uczniów szkół ponadgimnazjalnych, będą prowadzić spory na oczach publiczności. Znają już twierdzenia, których część stanie się przedmiotem dyskusji. Muszą przygotować się zarówno do obrony, jak i do podważania słuszności każdego z nich. Dopiero na piętnaście minut przed dyskusją dowiedzą się, po której stronie mają się opowiedzieć. Każda z drużyn odbędzie trzy "spory". Wygra ta, która przekona do siebie jurorów, a ci przyznają punkty wyłącznie na podstawie swych subiektywnych odczuć. - Mówi się, że jest to najbardziej surowa forma oceniania, bo uczestnicy nie znają kryteriów. Jednak tak samo jest w sytuacjach życiowych, takich jak np. rozmowa o pracę - wyjaśnia Przemysław Dąbrowski, jeden z organizatorów turnieju.

Mistrzostwa są otwarte dla publiczności. Co więcej, obecność widzów jest bardzo wskazana - uczestnicy będą musieli przełamać stres związany z wystąpieniami publicznymi. Przyjść warto, gdyż debaty w formule oksfordzkiej często stają się widowiskowymi popisami erystyki.

Turniej jest ukoronowaniem całorocznej działalności Klubu Debat Oksfordzkich UAM, który zrodził się kilka lat temu z pomysłu kilku pracowników i studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. - Adresatem inicjatywy została młodzież, która szybko się uczy i której umiejętności zdobyte podczas debat przydadzą się w przyszłym życiu społecznym i zawodowym. Naszym długofalowym celem jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego i wpłynięcie na poziom debaty publicznej - opowiada Dąbrowski. Do realizacji takich celów debata oksfordzka nadaje się najlepiej. Uczestnicy uczą się słuchać swych przeciwników i atrakcyjnie prezentować merytorycznie dobre argumenty - z czym problem mają dziś nawet osoby z ogromną wiedzą. Surowe reguły debaty nie pozwalają zaś na zagrania obniżające poziom dyskusji, z obrażaniem przeciwnika na czele.

Podczas mistrzostw będzie okazja, by spotkać się z członkami klubu i zaangażować się w ich działalność, w ramach której organizują warsztaty dla uczniów z całej Wielkopolski i debatują na cotygodniowych spotkaniach dla studentów. Debatują nie bez sukcesów - ostatnio reprezentanci klubu wygrali Mistrzostwa Polski Debat Parlamentarnych organizowane przez Uniwersytet Warszawski. - Nauka sztuki dyskusji nie jest czymś jednorazowym - to złożony proces, który wciąż trwa i w którym trzeba być systematycznym. Poza tym sukcesy, takie jak ostatnie zwycięstwo, pomagają w zdobyciu zaufania uczestników warsztatów. - dodaje Dąbrowski, członek zwycięskiego zespołu.

Debata oksfordzka to najpopularniejsza forma dyskusji na świecie, od XIX wieku rozwijana w klubach przy uczelniach wyższych. Członkami klubów tego typu byli między innymi Ronald Reagan, Winston Churchill, Margaret Thatcher oraz Bill Clinton. A kto zostanie polskim mistrzem erystyki? Tego dowiemy się 10 kwietnia, podczas finału turnieju.

Urszula Modrzyk

  • Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich 2013
  • Eliminacje: 23-24.03, g. 10
  • Finał: 10.04, od g. 9.30
  • Aula Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (ul. Umultowska 89 a)
  • wstęp wolny