Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Militarne dziedzictwo Poznania

W pierwszy weekend sierpnia poznańskie fortyfikacje po raz drugi ujawnią swe tajemnice, za sprawą II Dni Twierdzy Poznań. Tym razem dostępnych będzie aż 11 obiektów, od średniowiecza po okres zimnej wojny. Zwiedzaniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje: rekonstrukcje historyczne, wycieczki, a także spływ kajakowy.

. - grafika artykułu
fot. M. Walkowiak

Dziedzictwo militarne Poznania kojarzone jest przede wszystkim z pruskimi fortyfika­cjami z XIX w., ale obronne budowle zaczęto sta­wiać już u samych początków naszego państwa.

Jak swych poddanych bronił Mieszko?

Gród na Ostrowie Tumskim był otoczony potęż­nym wałem. Pozostałości tej budowli z X wieku można będzie zobaczyć w Rezerwacie Archeolo­gicznym Genius loci. To najstarszy zabytek pre­zentowany podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań. Jednak w tym samym miejscu można także przejść nad pozostałościami XVI-wiecz­nych murów. Topografię dawnego Poznania, oczywiście z uwzględnieniem budowli obron­nych, będzie można bliżej poznać, zwiedzając Makiety Dawnego Poznania.

Festung Posen, czyli Prusacy się zbroją

Najbogatsze dziedzictwo architektury militar­nej Poznania pochodzi z XIX stulecia. Trudno się dziwić. Pruska Twierdza Poznań była jedną z większych w ówczesnej Europie. W istocie były to dwie twierdze. Pierwsza, zwana poligonalną, powstała w latach 1828-69, otaczając miasto ciasnym pierścieniem umocnień, blokujących jego rozwój przestrzenny na długie lata. Podczas sierpniowej imprezy będzie można zwiedzić trzy obiekty z tego okresu: Śluzę Katedralną, będącą częścią Bramy Poznania, oraz muzea: Uzbrojenia i Armii "Poznań", mające swe siedziby w pozosta­łościach umocnień Fortu Winiary, czyli Cytadeli.

Rozwój techniki wojskowej, przede wszystkim artylerii, sprawił, że twierdza poligonalna stała się przestarzała, właściwie zanim ukończono jej budowę. Od lat 70. XIX wieku przystąpiono do modernizacji, polegającej na wzniesieniu 18 for­tów w odległości około 2-3 km od wcześniej­szych umocnień. Większość z nich przetrwała do naszych czasów. Dni Twierdzy Poznań będą okazją, by odwiedzić cztery z nich: Fort III, IVa, Va, oraz VII. Będzie można także zajrzeć do dwóch obiektów z XX wieku: schronu piechoty przy ul. Babimojskiej z lat 1903-07 oraz schronu przeciwlotniczego w parku Wilsona.

Autobusem, kajakiem lub tramwajem... wodnym

Program imprezy uzupełniają dodatkowe wyda­rzenia. Przede wszystkim będą to bezpłatne wycieczki śladem średniowiecznych fortyfika­cji. Przez cały czas trwania akcji będzie kurso­wał tramwaj wodny z przystani w starym porcie rzecznym. To jednak nie jedyna wodna atrakcja, w niedzielę bowiem odbędzie się także Forteczny Spływ Kajakowy. Zwiedzanie ułatwi specjalna linia autobusowa.

Wojciech Mania, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

  • II Dni Twierdzy Poznań
  • 2-3.08