Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Lato w mieście - nareszcie!

Wakacyjnych atrakcji kulturalnych moc!

. - grafika artykułu
Adam Kalinowski zaprasza dzieci do zabawy w tęczowym piasku, fot. materiały organizatorów

28 czerwca rozpoczną się długo oczekiwane wakacje, a pracujący rodzice staną przed dylematem, co zrobić z dzieckiem. Wszak urlopy nie trwają dwa miesiące, a nie każdy maluch ma szansę wyjechać na kolonię w góry albo nad morze. Na szczęście Poznań organizuje w czasie wakacji mnóstwo atrakcyjnych zajęć. Część z nich jest płatna, ale na większość wystarczy się zapisać. W tym roku akcja Lato w mieście będzie trwała w CK Zamek, parku przy Starym Browarze, na Cytadeli, w Bibliotece Raczyńskich, Muzeum Archeologicznym, Teatrze Animacji i wielu domach kultury.

Strefa bosych stóp

Po wielu miesiącach spędzonych w szkolnych murach mnóstwo dzieciaków marzy o tym, by wyszaleć się na dworze i jak najdłużej przebywać na słońcu. To dla nich usypano przy KontenerArt na Chwaliszewie Plażę Miejską. Można tam zbudować zamek z piasku, ale także pograć w siatkówkę albo wziąć udział w warsztatach, które rozpoczną się 9.07 i będą się odbywać codziennie od g. 10 do 14. Podczas zajęć maluchy będą się mogły bawić w regaty i wędkowanie oraz stworzą statki kosmiczne z kartonów.

Boso będzie można pochodzić po piasku (i to takim we wszystkich kolorach tęczy) w parku H. Dąbrowskiego, nieopodal Starego Browaru. Adam Kalinowski, poznański artysta stworzył tam bowiem swój kolejny projekt (po warszawskim Parku z kolorowego piasku i Rainbow Park w Londynie), w którym widz-uczestnik (w każdym wieku) będzie mógł odbierać sztukę nie tylko wizualnie, ale także poprzez zmysł dotyku. Jego Praktykowanie swobody II to kolaż rzeźb wykonanych z drewnianej sklejki, barwionego piasku o różnej gradacji i malowanych kamieni.

Obowiązkowo należy także zwrócić uwagę na propozycje 14. Letniego Pogotowia Sztuki, które od 1 do 26.07 będzie organizowało zajęcia dla dzieciaków na Cytadeli, a później w parku przy Starym Browarze. Poza tym warto się wybrać także na Wakacje z Leonardem, podczas których dzieciaki nie tylko poznają twórczość legendarnego da Vinci, ale również spróbują własnych sił w różnych dziedzinach sztuki. Obie imprezy firmuje swoją marką Centrum Sztuki Dziecka.

Podróż z książką albo wycieczka do teatru

Dla maluchów, które nie lubią słońca ani piasku, przygotowano kolejną odsłonę Bajecznej Niedzieli u Raczyńskich oraz warsztaty trwające przez całe lato w nowym gmachu przy Al. Marcinkowskiego. Wśród nich Wakacyjne spotkania z legendami polskich miast (we wtorki, środy i czwartki od g. 11 do 13) oraz zajęcia plastyczne. Poza tym w planach są również warsztaty teatralne, podczas których dzieciaki przygotują spektakl, a także zajęcia biblioterapeutyczne oraz gościnne warsztaty w Fili 11Dz, gdzie zajęcia będą prowadzić pracownicy z innych placówek dziecięcych. Wzorem ubiegłych lat będzie można wziąć także udział w Akcji Lato z Książką.

Polecamy także Podróż za jeden uśmiech, czyli wakacyjne przygody w DK Pod Lipami, gdzie zajęcia zorganizowano wokół książek Adama Bahdaja. Warsztaty, których bohaterem jest książka Leny Anderson Lato Stiny zorganizuje Mały Dom Kultury przy Klubie Dragon.

Teatr Animacji proponuje natomiast cykl sześciu spotkań zatytułowanych Animacja latem, które skierowane są do dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych. Warsztaty te przybliżą uczestnikom podstawowe pojęcia z zakresu kultury żywego słowa, interpretacji tekstu, scenografii, oprawy muzycznej i ruchu scenicznego. Dzieciaki pod okiem reżysera przygotują etiudę, zajrzą za teatralne kulisy oraz zwiedzą Galerię Lalek i Scenografii.

Bogatą ofertę zajęć przygotowało także CK Zamek. Są to m.in. warsztaty Małe foyer, gdzie punktem wyjścia do zabawy są dzieła mistrzów muzyki klasycznej, czy Po prostu piosenka, gdzie maluchy przeniosą się do świata dziecięcej melodii. Poza tym Zamkowe lato dla dzieci to także spektakle (m.in. Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha oraz Teatru Maska z Rzeszowa), warsztaty aktorskie, gry, piknikowe zestawy rysunkowe oraz inne zabawy w bezkresnych przestrzeniach Zamku.

Wyprawa w przeszłość i ożywianie obrazów

Muzeum Archeologiczne zaprasza na warsztaty Letniej Akademii Malucha Od jaskiniowca do Mieszka I, zbudowane wokół różnych tematów: Flinstonowie w Polsce, czyli jak umilić sobie życie w epoce kamienia, Wypasione garnki, czyli jak nasi przodkowie lepili naczynia z gliny czy Uwaga! Ostre narzędzia! Koniecznie dotykać! Zajęcia prowadzone będą od 1.07 do końca sierpnia w każdy poniedziałek, środę i piątek o g. 11. A w czwartki prezentowane będą filmy oraz bajki tematycznie związane z historią bądź też archeologią w ramach Letniego Kina dla dzieci.

Dla tych, którzy wolą coś bardziej współczesnego, odpowiedniejsze wydają się być warsztaty edukacji filmowej Sztuka ruchomych obrazów, które przygotowała Fundacja Sztuki i Edukacji Filmowej AnimaFilm. Program ramowy każdych zajęć zbudowany jest zgodnie z etapami powstawania filmu: od wiedzy ogólnej do prezentacji etapów tworzenia. Dzieciaki poznają m.in. historię kina, ale zobaczą również, jak w pracowni animacji "ożywia" się rysunki, lalki i przedmioty.

Nie tylko dla dzieci!

Spora część propozycji skierowana jest także dla dorosłych. Są to m.in. Koncerty pod Kasztanowcami w Ogrodzie Botanicznym, Scena Letnia w Akademii Muzycznej czy festiwal Tzadik. Urlopowicze, którzy wolą oglądać filmy, mogą skorzystać z oferty Animatora, Kina letniego Malta Ski na piątkowych i sobotnich seansach o g. 22 albo z plenerowego Kina na Rybitwach, gdzie prezentowane będą filmy dokumentalne o Poznaniu.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Informacje na temat akcji Lato w mieście 2013 zebrała Katarzyna Bojarska z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania. Szczegółowe informacje - w załączniku.

Załączniki