Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Jestem z Polski, jestem migrantem

"Wszyscy jesteśmy potomkami imigrantów" - przypominają organizatorzy Dni Migracji, które w niedzielę rozpoczynają się w CK Zamek.

. - grafika artykułu
Mamadou Diouf. Fot. materiały prasowe

"Istnieje kilka powodów, dla których postanowiliśmy zorganizować wydarzenie poświęcone tej tematyce. Najważniejszy to bardzo nikła wiedza Polaków na temat losu imigrantów, sytuacji i problemów, jakie ich spotykają. A przecież tak niedawno o naszych podobnych doświadczeniach śpiewał Jacek Kaczmarski w utworze "Nasza klasa" - tłumaczą ideę trzydniowego festiwalu organizatorzy. "Pragniemy, aby program, na który składają się koncert, spotkanie, debata, warsztaty, film i spektakl teatralny, wprowadzając nas w obszar wielokulturowości i otwartości na inność, wytrącił nas ze stanu obojętności i zaniku pamięci o własnych doświadczeniach" - deklarują.

Dni Migracji rozpocznie w niedzielę spotkanie dla dzieci - warsztaty wielokulturowe, które poprowadzi Mamadou Diouf, doktor nauk weterynaryjnych, muzyk i prezenter radiowy, założyciel Fundacji Afryka Inaczej. W programie: dwa filmy pokazujące różnorodność dzisiejszej Afryki , rozmowa o przemieszczaniu się myśli i idei oraz nauka śpiewu i rytmów z Senegalu.

Dla całych rodzin w niedzielę - Piknik Cudzoziemców, czyli kulinarna podróż w tak odległe zakątki świata jak Meksyk, Tajwan, Indie, Armenia. O muzyczną stronę spotkania (na które wstęp jest wolny!) zadba zespół Mamadou&Sama Yoon, którego liderem jest Mamadou Diouf. Tworzyli wspólne muzyczne projekty m.in. z Anną Marią Jopek czy zespołem Zakopower.

Ważnym punktem programu Dni Migracji będzie debata "Jestem uchodźcą, jestem migrantem, mieszkam w Polsce", w której udział wezmą: Szirin - Iranka, walcząca z dyskryminacją kobiet w swoim kraju, Hamid - z pochodzenia Pakistańczyk, który rok spędził w obozie dla uchodźców w Krośnie Odrzańskim, Wojciech Gajda - prawnik, zajmujący się m.in. kwestią statusu uchodźców osadzonych w ośrodkach detencyjnych w Polsce oraz Marta Różycka - emigrantka, działaczka ruchu No border/Żadna osoba nie jest nielegalna. Wspólnie spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie czy Polska jest bezpieczną przystanią dla imigrantów.

Dniom Migracji towarzyszyć będzie także wystawa zdjęć z polskich obozów dla uchodźców. Zdjęcia zostały wykonane w latach 2012- 2014 podczas warsztatów artystycznych na terenie trzech z siedmiu ośrodków detencyjnych zorganizowanych przez Grupę No Border// No One Is Illegal//Żadna Osoba Nie Jest Nielegalna.

Sylwia Klimek

  • Dni Migracji
  • 26-28.10
  • CK Zamek

Program

26.10.

g. 11- 12.30 - Warsztaty Wielokulturowe Dla Dzieci - prowadzi Mamadou Diouf/Scena Nowa/wstęp wolny

g. 15-17.30 - Piknik Cudzoziemców/Sala Wielka/wstęp wolny

g. 18- 20 - Debata: "Jestem uchodźcą, jestem migrantem, mieszkam w Polsce"/Scena Nowa

g. 20.15 - Wyjątkowe zwiedzanie Zamku - start w holu przy kasach - wstęp wolny - wejściówki

27.10.

g. 17 - Film "300 mil do nieba" - reż. Maciej Dejczer/Sala Kinowa /Bilety 5 zł

28.10.

g. 20 - Spektakl "Uczta" - finał warsztatów teatralnych Fundacji Strefa WolnoSłowa/Sala Wielka/wstęp wolny