Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Jarmark wraca do poznaniaków

Ubiegłoroczny Jarmark odbył się niejako w cieniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej i przepłynął, trochę niezauważony, Starym Korytem Warty. W tym roku wróci na swoje główne tory - od 15 czerwca to Stary Rynek tradycyjnie zamieni się w miasteczko jarmarczne.

. - grafika artykułu
fot. M. Malinowski

Historia Jarmarku Świętojańskiego w Poznaniu sięga XVII wieku, kiedy na Starym Rynku handlowano głownie... zbożem i wełną. W późniejszych wiekach wydarzenie zaczęło pełnić również funkcję towarzyską i kulturalną. Współcześnie, po wznowieniu imprezy przed trzydziestoma ośmioma laty, Jarmark jest areną sztuki, rzemiosła, handlu rękodziełem i, naturalnie, dobrego jedzenia.

"Zyzol" i inne blubry

Osią Jarmarku, jak co roku, jest tradycja, ze szczególnym wyróżnieniem regionu Wielkopolski. Na dobry początek organizatorzy serwują pyrę z gzikiem dla wszystkich poznaniaków, którzy pojawią się na rynku w pierwszy dzień Jarmarku. Naszemu miastu poświęconych jest kilka dni tematycznych - w programie przewidziano dzień mody poznańskiej, dzień poznańskiego designu czy święto poznańskiego wirtuoza. Miłośnicy poznańskiej gwary koniecznie muszą pojawić się na wielkiej fecie z okazji imienin patronów miasta, ale i każdego dnia między g. 17 a 19 na "Zyzolu" - przeglądzie poznańskiej twórczości telewizyjnej i filmowej.

Jak na radosne święto przystało, będzie dużo muzyki i dużo tańca. Fani folku mają okazję obejrzeć wiele ciekawych występów. Na jarmarcznej scenie zaprezentują się: chór Kleszczewianki z Kleszczewa, dziecięcy zespół taneczny Modraki z Tarnowa Podgórnego czy zespół folklorystyczny Modrzanki z Modrza. Ciekawy może być również występ kapeli dudziarskiej Koźlary ze Stęszewa - zespołu, w którym dzieci i młodzież z różnych miejscowości uczą się grać ze słuchu na dudach wielkopolskich i skrzypcach przewiązanych.

Festiwal kolorów i smaków

Wydarzenia Jarmarku mienią się nie tylko barwami ludowych strojów. Organizatorzy zaprosili do występów Szkołę Tańca Współczesnego Metrum, Mistrzów Europy w Tańcu Towarzyskim, rockowy zespół Zbrodnia Ikara z Kalisza czy określający swój styl jako "fly rock" zespół UFLY. Również fani sportu znajdą coś dla siebie - tej kategorii poświęcono osobny dzień. Walki robotów, pokazy karate i inne podobnego typu show zapewni AZS Poznań. W święcie kultury fizycznej można będzie także wziąć czynny udział - chociażby pograć w kosza czy wystąpić w turnieju brydżowym. Organizatorzy zadbali również o specjalną strefę rozrywki dla dzieci. Każdego dnia od 15 do 30 czerwca ulica Wroniecka stanowić będzie dla nich królestwo atrakcji. Między zabawą na kolejce a frajdą z dmuchanej zjeżdżalni warto zrobić sobie półgodzinną przerwę o g. 17, żeby posłuchać bajki czytanej przez wybitne poznańskie osobistości. Można także wybrać się z pociechami na wojewódzki finał XVIII Festiwalu Piosenki Przedszkolnej oraz wziąć udział w turnieju szachowym, który przeprowadzi profesjonalna kadra sędziowska.

Magdalena Lubocka

  • XXXVIII Jarmark Świętojański
  • 15-30.06
  • Stary Rynek