Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Jak tańczą pingwiny?

Budynek AWF w Poznaniu na cztery dni znów zamieni się w prawdziwe centrum podróżnicze - pełne opowieści, spotkań z podróżnikami, rozmów, wymiany doświadczeń, warsztatów dla dzieci i dorosłych, spotkań z książką, no i oczywiście zabawy. Przed nami 7. odsłona Festiwalu Na Szage.

. - grafika artykułu
Jedna z poprzednich edycji Festiwalu Na Szage (fot. A. Kaczor/materiały organizatorów)

- Na Szage to festiwal inspiracji. Jak co roku, by podzielić się z publicznością swoimi opowieściami, odwiedzi nas mnóstwo gości, którzy zabiorą nas w najróżniejsze miejsca - zapewnia Jakub Nowysz z biura festiwalowego.

W tym roku będą to m.in: Marek Arcimowicz - fotograf "od zadań specjalnych" z planu filmowego Martyny Wojciechowskiej; Tadeusz Biedzki, który opowie prawdziwą historię Afryki Zachodniej w trakcie i po epidemii eboli; zajmująca się fotografią przyrody Ada Bogdanowska; Krzysztof Deszczyński z narracją o Birmie - kraju wielokulturowym, barwnym, pięknym i nieobliczalnym; czy Kamila Kielar, która samotnie przeszła jeden z najtrudniejszych szlaków świata - Pacific Crest Trail. Będzie ciekawie i multitematycznie. Przykład? Marcin Korzonek przywiezie historię zwiedzania jednego z najgorętszych i najbardziej niedostępnych krajów na świecie - Etiopii... na rowerze, a Ula Ziober rowerowe, zimowe krajobrazy Rosji i Mongolii.

Posłuchamy również o fotograficznej podróży przez miasto zwane "energetycznym wampirem" (Paweł Kosicki), zimowym podróżowaniu po Bajkale, największym jeziorze świata (Alicja i Jędrzej Łukowscy) albo dobrodziejstwie bądź przekleństwie złota Demokratycznej Republiki Konga (Bartek Sabela). Jedno jest pewne: ciekawych relacji z podróży nie zabraknie. Jednak czy zawsze trzeba jechać daleko, w egzotyczne miejsce? A może przygoda czeka tuż za rogiem? Gospodarze festiwalu pragną zarazić pasją poznawania świata jak największą liczbę gości, przekonując, iż każde wyjście z domu może być początkiem podróży. Dlatego też na festiwalu nie zabraknie również opowieści z Polski.

Festiwalowi towarzyszy także konkurs na najciekawszą opowieść z podróży odbytej w ciągu ostatnich dwóch lat. - W tym roku zgłoszenia prezentują wyjątkowo wysoki poziom, są bardzo różnorodne, zapowiadają się ciekawie i "odkrywczo". Do finału zakwalifikowało się aż 15 prezentacji - zdradzają organizatorzy.

Nowością tej edycji będzie dzień dla dzieci i młodzieży (czwartek, 1.02), wypełniony warsztatami, zajęciami ruchowymi oraz specjalnymi pokazami. Najmłodsi wielbiciele wypraw dowiedzą się, jak wygląda Azja Południowo-Wschodnia, jak odnaleźć się na drogach pełnych tuk-tuków, czy łatwo jeździ się rowerem po ośnieżonych i oblodzonych ścieżkach Alaski, Kanady i Laponii oraz jak tańczą pingwiny i po co im kamienie.

Jakub Nowysz: - Tradycyjnie oprócz pokazów i opowieści z wypraw kontynuujemy spotkania z zakresu medycyny podróży. Zaplanowaliśmy również warsztaty, spotkania z książką, wystawy fotograficzne i imprezę połączoną z koncertem w klubie festiwalowym Trops. Jak co roku przygotowane zostały też konkursy i nagrody dla publiczności oraz nagroda główna - widokowy lot balonem.

Anna Solak

  • 7. Festiwal Na Szage   
  • 1-4.02
  • Aula AWF
  • bilety: 20 i 25 zł (bilet na 1 dzień), 35 i 45 zł (karnet na cały festiwal)